انتقاد خاتمی از رخداد فرودگاه مهرآباد
 

 
سیدمحمد خاتمی با انتقاد شدید از برخی حوادث پیش‌آمده در حاشیه استقبال از رییس‌جمهوری در فرودگاه مهرآباد، جریانات تخریبی را «سازماندهی‌شده» و نه خودسر دانست و با بیان اینکه «مطمئنم رهبری راضی به این کارها نیستند» گفت: «اگر جلو جریانات تخریبی گرفته نشود، مثل زمان اصلاحات می‌شود که اوایل اینطور بود و بالاخره منجر به ترور شد.»رییس‌جمهور پیشین کشورمان در دیدار با جمعی از ایثارگران و جانبازان و آزادگان که در پایان هفته دفاع مقدس انجام شد، سخنرانی کرد که بخش‌هایی از آن در ادامه می‌آید. به گزارش «ایسنا» خاتمی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دفاع مقدس اظهار کرد: به خانواده‌های معظم و شکیبای این عزیزان عرض احترام می‌کنم و به همه جانبازان عزیز که شهدای زنده انقلاب ما هستند خسته نباشید می‌گویم و در مقابل همه آزادگان سرفراز که مظهر سربلندی و عزت ملتند سر تعظیم فرود می‌آورم و به همه ایثارگران که چشمه اصلی عظمت و بزرگی ملت ما بودند خسته نباشید می‌گویم. او تاکید کرد: ایثارگری ابزار نیست، هدف است. ایثارگری اگر ارج‌نهادن اخلاق و فداکاری است، برای مساله‌ای که بزرگ‌تر از خود انسان است و تسلط بر نفس برای اینکه به یک هدف بزرگ غیر از هدفی که در محدوده زندگی شخصی هست برسیم (که روح اخلاق هم همین است) حرمت‌نهادن به ایثارگری این است که اخلاق را در جامعه درست کنیم. خاتمی در ادامه گفت: این جمع و خیلی افراد دیگری که در جامعه هستند حتما سعی کنید انسجامتان بیشتر و رسمی‌تر باشد و دارای تشکل باشید و برای آنان اساسنامه سنجیده تهیه کنید که معلوم باشد ایثار و ایثارگری را چه می‌دانید و سرمایه‌ای که شما دارید در چه مسیری می‌خواهید آن را به کار بگیرید تا بتوانید هدایتگر دولت باشید و جامعه را رشد دهید و در مقابل ابزارشدن خیلی ارزش‌ها و حتی خود دین برای رسیدن به منافع خاص گروه‌ها و جناح‌های خاص، بایستید. 
تدبیرنداشتن در هشت سال اخیر، زمینه‌های پیشرفت کشور را مسدود کرد
او با اشاره به مدیریت کشور در دوران جنگ یادآور شد: من بارها گفته‌ام و اینجا هم می‌گویم، ظاهرا در سال 64 بود که دوستان ما در جنگ چند‌میلیارددلار پول می‌خواستند. کل درآمد کشور شش‌میلیارددلار بود یعنی بیش از کل درآمد. برای اداره جنگ بودجه می‌خواستند. این امکان نداشت اما به خاطر دارم بیش از نیمی از کل درآمد ارزی کشور در اختیار جنگ گذاشته شد و با حدود سه‌میلیارددلار دولت جناب آقای موسوی مملکت را اداره کرد. خاتمی افزود: در این هشت‌سال خیلی مشکلات ایجاد شد ولی ناامید نباشید چون ظرفیت‌ها خیلی بهتر از آن زمانی است که ما روی کار آمدیم، گرچه در این هشت سال بهره‌برداری‌اش بد بوده و خیلی از امکانات معطل بوده است. اینها مشکلاتی است که آقای روحانی باید حل کند و انشاءالله حل خواهد کرد. خاتمی با بیان اینکه «مهم‌ترین وجهه اصلاحات این بود و الان هم هست که هم در داخل و در خارج، چهره رحمانی دین را نشان دهد»، گفت: الان هم معتقدم این درگیری‌ها و کشتارها به ویژه شیعیان عزیز که دارند کشته می‌شوند، ناشی از دیدگاه‌های تنگ‌نظرانه و ارتجاعی و غلطی است که از اسلام وجود دارد و دشمن خارجی هم از اینها سوءاستفاده می‌کند. دید روشن‌بینانه، دید رحمانی، دید انسانی از دین بسیار مهم است. او ادامه داد: ما که حکومت اسلامی داریم، می‌خواهیم چه چهره‌ای از اسلام در دنیا نشان دهیم؟ چهره خشونت، ترور، زدن، بستن، ارتجاع، جریاناتی که جز کشتار و کشتن انجام نمی‌دهند یا اینکه ما نماینده صلح در دنیا هستیم؟ 
ندای صلح رییس‌جمهور در سازمان ملل، نه از موضع ذلت که از موضع عزت بود
رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، تاکید کرد: امروز خوشحالیم که آقای رییس‌جمهور به سازمان ملل می‌رود و ندای صلح سر می‌دهد، آن هم نه از موضع ذلت که از موضع عزت. ما نمی‌خواهیم با دنیا جنگ کنیم، ما نمی‌خواهیم با دنیا تنش داشته باشیم، حقوقی داریم که روی آن می‌ایستیم. ملت منافعی دارد که از آن کوتاه نیامده و نمی‌آییم، اما آیا روش تشدید دشمنی‌ها درست است؟ آیا روش نشان‌دادن چهره خشن و بهانه‌دادن به دست آنها که فشار را بیشتر و تنگنا را زیادتر و تشدید کنند و به اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی دامن بزنند، درست است؟ او با بیان اینکه «با نشان‌دادن چهره صلح‌آمیز و انسانی اسلام است که می‌شود خیلی از دشمنی‌های غرب را افشا کرد و جلو آنها را گرفت»، تصریح کرد: امروز ما خشنودیم که این رویکرد، یعنی رویکرد اصلاح امور و تدبیر امور و رویکرد حرمت مردم، رعایت حقوق مردم و رعایت آزادی‌های مردم در داخل و هم تنش‌زدایی و صلح‌خواهی در خارج با تکیه بر مصالح و منافع مملکت ما در حال غالب‌شدن است. رییس‌جمهور اسبق کشورمان تاکید کرد: چرا باید اینطور حساب کنیم که منطقی رفتارکردن، یعنی گذشتن از حقوق ملت؟ خیر اینگونه نیست؛ آنچه مهم است، تامین حقوق ملت است و اگر خشونت‌گرایی و جنگ‌گرایی سبب شود که این حقوق ضایع شود، این بر ضد انقلاب و غیرانقلابی است. او افزود: غرب باید ستمی را که به این ملت شده است بپذیرد و حاضر باشد از آن دست بردارد و حقوق ایران را بشناسد؛ البته که ایران هم باید نهایت تلاشش را برای ایجاد اعتماد بیشتر و گسترش این اعتماد به خرج دهد. غرب هم عملا به این نتیجه که ایران نمی‌خواهد بمب بسازد، رسیده است. 
تلاش ایران برای ساختن بمب اتم، اتهامی بسیار نارواست
خاتمی تصریح کرد: به‌عنوان کسی که توسعه فناوری هسته‌ای در زمان ما بود، اعلام می‌کنم که اتهام ایران به اینکه قصد دارد سلاح اتمی بسازد نارواست. اگر حقوق قانونی ما طبق قوانین بین‌الملل شناخته شود و این طرف هم بهانه دست آنها ندهیم - که الحمدلله این دولت در این مسیر حرکت می‌کند - می‌توان امیدوار بود که بتوانیم گامی در جهت حل مسایل برداریم و کشور را از این مشکلاتی که در داخل و خارج دارد اندک‌اندک نجات دهیم. او در ادامه با تاکید بر اینکه«با وجود تلاش‌هایی که دولت می‌کند، نمی‌توان یک‌شبه همه مسایل را حل کرد و مهم، جهت و رویکرد به حل مشکلات است»، تصریح کرد: درست است ما نمی‌خواهیم هیچ‌کس در زندان باشد، ولی وقتی این رویکرد را می‌بینیم که اندک‌اندک حرکت به سوی آزادکردن است، احساس می‌کنیم رویکرد کل نظام این است باید تقدیر کرد و خوشحال بود و بخواهیم که این رویکرد سریع‌تر و همه‌جانبه‌تر عملی شود. خاتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با بیان اینکه«نقد موجب حیات و پیشرفت جامعه است»، گفت: من مطمئنم همچنان که در دولت ما اینچنین بود، دولت آقای روحانی هم از نقد استقبال می‌کند و باید بکند. رییس دولت اصلاحات با بیان اینکه «از جمله شعارهایی که آقای دکتر روحانی داده و کارهایی که شده، همین فضای باز و نقد و آزادی است»، اظهار کرد: البته نقد با تخریب متفاوت است. اگر جلو جریانات تخریبی گرفته نشود، مثل زمان اصلاحات می‌شود که اوایل اینطور بود و بالاخره منجر به ترور شد. او افزود: این جریان خشونت‌گرای بی‌منطق نقد نمی‌کند، تخریب می‌کند. این جریان در موقعیتی که رییس‌جمهور رفته و از ملت و عزت آن دفاع می‌کند و مورد تایید رهبری است، به روش‌هایی که به‌شدت مورد نقد مقام‌معظم‌رهبری است به تخریب دولت دست زده‌اند. نمونه‌اش در قم بود و اینجا دوباره این مسایل تکرار شد که قابل قبول نیست. فعلا کاری ندارم به اینکه نیت‌ها چیست. ممکن است خیر بوده باشد؛ گرچه اینها را خودسر نمی‌دانم، بلکه آن را سازماندهی‌شده می‌دانم. خاتمی با بیان اینکه «وزارت اطلاعات و قوه قضاییه مسوولند که این امر را پیگیری کنند»، تصریح کرد: من از آقای روحانی دفاع نمی‌کنم بلکه از حق ملت، مصلحت و امنیت ملت دفاع می‌کنم. این جریانات امنیت ملت را به هم می‌زنند. تعداد اقدام‌کنندگان کم است ولی زورشان زیاد است. رییس بنیاد باران تاکید کرد: شاید کسی با آنها برخورد نمی‌کند، شکایت هم شود کسی گوش نمی‌کند. اینها قدرت دارند. ما نمی‌گوییم اینها نباشند، بلکه می‌گوییم قدرت از آنها گرفته شود، مصونیت نداشته باشند و وادار شوند منطقی باشند. تریبون و روزنامه و سایت که دارند، بروند آنجا حرفشان را بزنند به شرط اینکه جوسازی نکنند، دروغ نگویند و تهمت نزنند. 
وجود جریانات طالبانی، دهن‌کجی به آرای ملت و تصمیمات رهبری است
رییس‌جمهور اسبق خاطرنشان کرد: وجود این جریانات طالبانی و خشن، نشانه آزادی بیان و آزادی فکر نیست بلکه نشانه تخریب و دهن‌کجی به آرای ملت و تصمیمات رهبری و فضایی است که در جامعه ما ایجاد شده است. او همچنین گفت: امیدوارم اقلیتی که آن کارها را کردند به خود بیایند و بدانند دوران این کارها گذشته است و مسوولان ذی‌ربط نیز با آن برخورد کنند و نگذارند گسترش پیدا کنند. خاتمی در پایان با بیان اینکه«این رفتارها با بینش، روش و منش ایثارگرانی که فداکاری کردند سنخیتی ندارد»، افزود: اینها به زیان کشور، نظام و انقلاب است و مطمئنم رهبری راضی به این کارها نیستند و اینها را نمی‌خواهند و دستگاه‌های ذی‌ربط باید با آنها برخورد کنند. 


 
http://sharghdaily.ir/?News_Id=21707