گزارش نمایشگاه «صد اثر، صد هنرمند»
 
امسال به هدف‌مان رسیدیم
 
لیلی گلستان
 

نمایشگاه تابستانی «صد اثر، صد هنرمند» امسال بیست‌وچهارمین سال خود را شروع کرد و شگفتی آفرید.
من فقط آماری ارائه می‌دهم و شما خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل:
این نمایشگاه از دوم مرداد شروع شد و تا دوم شهریور ادامه پیدا کرد. در شروع کار 167 اثر هنری از 187  هنرمند تحویل گرفته شد (از برخی از هنرمندان بیش از یک اثر گرفته شد)، و درنهایت، به تناوب روی هم رفته 340 اثر در این یک ماه در گالری ارائه شد. یعنی هر کاری که فروش می‌رفت بلافاصله بسته‌بندی و به خریدار تحویل می‌شد و کار دیگری را جایگزین می‌کردیم.
در آخر کار 111 اثر نقاشی و مجسمه به فروش رفته بود. حدودا روزی سه تا چهار اثر.
یعنی حداقل فروش یک نمایشگاه یک‌هفته‌ای در یک روز.
60 درصد تماشاچیان برای اولین‌بار بود که به گالری ما می‌آمدند و حدود 30 درصد آنها برای اولین‌بار اثر هنری خریدند! و این برای ما مایه مباهات شد. با امکانات تسهیلی‌ای که مهیا کرده بودیم توانستیم زمینه‌ای مناسب برای آسان‌ترخریدن اثر هنری فراهم کنیم.
اتفاق خوشایندی که افتاد این بود که فروش بالای ما در گرو فروش آثار هنرمندان گران‌قیمت مثل سپهری و... نبود. درواقع به‌نوعی ساختار‌شکنی شد.
از همان سال 67 که گالری گلستان شروع به کار کرد یکی از مهم‌ترین هدف‌هایش فرستادن اثر هنری به خانه اشخاص در طبقه متوسط اجتماع بود. یعنی مهم‌ترین، پرجمعیت‌ترین و شریف‌ترین طبقه اجتماعی و بالاخره امسال به هدفمان رسیدیم.
ارزان‌ترین اثر ارائه‌شده صد‌ هزار تومان و گران‌ترینش 250 ‌میلیون تومان بود.
در نهایت 111 اثر به قيمت 840 میلیون تومان به فروش رسید. پرفروش‌ترین هنرمند شمس‌الدین غازی بود و بعد از او مصطفی دره‌باغی، مرتضی دره‌باغی، آرمان یعقوب‌پور، کیوان بیرانوند، علی ترقی‌جاه و فریبا بهمنی.
اینجا باید یک نتیجه‌گیری مختصر کنم که اگر منصف باشیم، اگر حرص مال نزنیم، اگر نسبت به هنر متعهد و مسئول و با هدف باشیم و اگر خریدار را دست‌کم نگیریم و به حضور و خواستش احترام بگذاریم و اعتمادش را جلب کنیم، آن‌وقت همین می‌شود که شد.
اگر عمری باقی باشد باید بگویم به امید نمایشگاه «صد اثر، صد هنرمند» سال آینده، و با تشکر از تمام کسانی که به ما اعتماد کردند.


 
http://sharghdaily.ir/?News_Id=71931