۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۸۳۰ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۴ فروردين
افزایش شانس رئیسی در اردوگاه اصولگرایی

شرق: اخبار انتخاباتی از اردوگاه اصولگرایی تا پیش از تعطیلات نوروزی چندان خوش‌احوال نبود. جمنا، مؤتلفه، جبهه پایداری و جریان احمدی‌نژاد هر کدام نامزد خود را داشتند و احتمال رسیدن به نامزد واحد بعید بود، حالا به نظر می‌رسد دست‌کم رگه‌هایی از همسویی در جبهه پایداری و جمنا به چشم می‌خورد. اگرچه هنوز خبری رسمی و قطعی در این زمینه منتشر نشده است، نه از سوی جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب) و نه از سوی جبهه پایداری. گمانه‌ها محدود به برخی اظهارنظرها و شواهد بیرونی است. در تعطیلات نوروزی گویا شانس ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس از دیگران پیشی گرفته است. هم‌زمان، تحرکات عمومی او هم به‌ویژه در مشهد افزایش یافته است. اگرچه تا پیش از این آستان قدس یا نزدیکان به رئیسی هرگونه تمایل یا تصمیم ابراهیم رئیسی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را تکذیب می‌کردند. با این حال او یکی از 15 گزینه‌ محتمل انتخاباتی جمناست. رئیسی عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات است و در صورتی که بخواهد نامزد ریاست‌جمهوری شود، باید از این هیئت استعفا دهد. کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان دراین‌باره به خبرآنلاین گفته است: «قاعدتا هر زمانی تصمیم به نامزدی در انتخابات گرفت، باید استعفا دهد اما قانون درباره زمان آن سکوت دارد و زمان خاصی مشخص نشده است».
هم‌زمان، به گزارش انتخاب، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو جبهه پایداری در تعطیلات نوروزی از توصیه آیت‌الله مصباح به اعضای جبهه پایداری برای حمایت از رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داده است. او گفته است: «در جلسه‌ای که اعضای جبهه پایداری با آیت‌الله مصباح‌یزدی داشتند، ایشان توصیه فرمودند که برای انتخابات ریاست‌جمهوری به سراغ آقای رئیسی بروید و اگر شرایطی فراهم شد که به صحنه رقابت انتخاباتی ورود پیدا کرد، از وی حمایت کنید».
محمدحسن آصفری، عضو ستاد اجرائی جمنا هم با بیان اینکه اکثریت اصولگرایان روی انتخاب آقای رئیسی به‌عنوان کاندیدای واحد این جناح به اجماع رسیده‌اند، گفته است: «آقای رئیسی گزینه اصلی بین نیروهای اصولگرا و ارزشی است اما هنوز وی اعلام نظر نکرده است که برای انتخابات می‌آید یا خیر». همه اینها در حالی است که هم‌زمان قاسم روانبخش، دبیر سیاسی نشریه پرتو سخن و از شاگردان آیت‌الله مصباح در یادداشتی که خبرگزاری مهر منتشر کرده کنایه‌های مشخصی به جمنا داشته است. او گفته است: «اگر وحدت برای خدا و انجام وظیفه است، این تکلیف با سیاسی‌کاری، سیاست‌بازی، همدیگر را دور‌زدن، دوز و کلک، سر همدیگر کلاه‌گذاشتن نمی‌سازد. گفته شده است.  حمید بقايی، نامزد انتخاباتی احمدی‌نژادی‌ها در ادامه وعده‌های انتخاباتی خود، در تعطیلات نوروزی وعده داده است که چهار نفر از شخصیت‌های برجسته ارمنی، آشوری، کلیمی و زرتشتی را به‌عنوان مشاور رئیس‌جمهوری در صورت پیروزی منصوب می‌کند و چند نفر از اهل‌ سنت را هم در هیئت دولت. احمدی‌نژاد هم که در این چند سال بعد از خروجش از دولت تقریبا هر سال به خوزستان رفته است، نوروز امسال باز هم عازم خوزستان شد و آنجا سخنان تند و عجیبی بر زبان راند. 12 فروردین هم به همراه حمید بقايی به ابن بابویه رفت و از مزار دکتر فاطمی و تختی دیدن کرد. او که بعد از خروج دولت کلا با هیچ رسانه‌ای گفت‌وگو نکرده است، نخستین مصاحبه خبری خود را بعد از خروج از دولت، در تعطیلات نوروزی 96 با یک رسانه اسپانیایی انجام داد. سخنانی که در خوزستان بر زبان رانده بود، بعدا دست‌مایه سؤالات همان رسانه اسپانیایی شد. او در خوزستان گفته بود: «80‌ میلیون نمی‌فهمند، تو می‌فهمی؟ این چه استکباری و چه فرعونیتی است که در وجود بعضی‌ها پیدا شده. می‌شود یک دلیل بیاوری که تو بهتر از همه ملت می‌فهمی؟ بسیج شدید و هجوم کردید تا یک‌طرفه به ملت بگویید یارانه‌ها بد است و انجام ندهید، 97 درصد هم می‌گویند نه باید انجام بشود، باز هم می‌گوید نخیر! به گزارش خبرآنلاین به نقل از نامه‌نیوز، حامی سفت و سخت حمید بقايی در انتخابات ریاست‌جمهوری در مصاحبه با خبرگزاری اسپانیایی «افه» به حواشی پیش‌آمده درباره سخنرانی‌اش در خوزستان توضیح داد. او در پاسخ به این سؤال رسانه اسپانیایی گفته است: «من شما را به متن سخنرانی ارجاع می‌دهم.» احمدی‌نژاد همچنین در پاسخ به این سؤال که شما قبلا می‌خواستید خودتان را برای انتخابات کاندیدا کنید اما رهبری توصیه کردند کاندیدا نشوید چون در جامعه دوقطبی ایجاد خواهد کرد؛ آیا فکر می‌کنید دلیل آن چه بوده است؟ گفته است: «من دلیلش را از ایشان نپرسیدم. بالاخره ایشان در جایگاه رهبری هستند و توصیه کردند که من حضور پیدا نکنم؛ من هم پذیرفتم!».
سخنان احمدی‌نژاد در خوزستان واکنش محسن رضایی را هم به دنبال داشت. او گفته است: «شنیده‌ام که فردی به خوزستان، مشهد شهدای ایران آمده و یک حرف‌هایی زده است که امیدوارم هرچه زودتر حرف‌هایش را تکذیب کند. رهبر این انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هستند و ما همه پیشرفت‌هایمان را مدیون رهنمودهای ایشان هستیم». محمدعلی رامین هم در یک یادداشت تلگرامی بقايی، مشايی و احمدی‌نژاد را «سه دلقک بهاری» نام داده است.


دیدگاه‌ها(۰)