۱۳۹۶ دوشنبه ۲۷ آذر
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۲۴ - ۱۳۹۶ دوشنبه ۹ مرداد
مقام ‌معظم‌ رهبري:
امنيت، عزت، رفاه و آسايش حجاج بايد محفوظ بماند

پايگاه اطلاع‌رساني مقام معظم رهبري: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مقام معظم رهبري صبح ديروز (يکشنبه) در ديدار مسئولان و دست‌اندرکاران حج امسال، حج را يک ظرفيت بي‌نظير معنوي و اجتماعي و بهترين موقعيت براي ابراز عقيده و بيان موضع امت اسلامي دانستند و با تأکيد بر اينکه ما حوادث فاجعه‌بار حج ۹۴ را هيچ‌گاه فراموش نخواهيم کرد، گفتند: «مطالبه جدي و هميشگي جمهوري اسلامي، حفظ امنيت و عزت و رفاه و آسايش همه حجاج به‌ويژه حجاج ايراني است و امنيت حج نيز برعهده آن کشوري است که حرمين شريفين در اختيار او قرار دارد».
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حج را فريضه‌اي بسيار مهم خواندند و با اشاره به ظرفيت‌هاي معنوي آن، گفتند: «در همه اجزاي اين فريضه، اعم از نماز، طواف، سعي، وقوف و احرام، ظرفيت‌هاي عجيبي براي ارتباط معنوي با خداوند متعال وجود دارد که بايد قدر اين فرصت دانسته شود».
مقام معظم رهبري يکي ديگر از ويژگي‌هاي ممتاز فريضه حج را «ظرفيت بي‌نظير اجتماعي» آن برشمردند و تأکيد کردند: «حج مظهر «عظمت، وحدت و يکپارچگي و قدرت امت اسلامي» است که با اعمال و شرايط خاص، هر سال بي‌وقفه، در يک نقطه معين، انجام مي‌شود».
ايشان، آشنايي حجاج از مليت‌هاي مختلف با يکديگر و نزديکي دل‌ها و درازشدن دست کمک و ياري را از جمله جنبه‌هاي دروني و اجتماعي حج دانستند و خاطرنشان کردند: «حج با تمام اين ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد معنوي و اجتماعي، بهترين زمان و مکان براي اعلام مواضع امت اسلامي درخصوص مسائل مهم جهان اسلام است».
مقام معظم رهبري موضوع «برائت از مشرکان» را که همواره مورد تأکيد امام بزرگوار(ره) بود، فرصتي براي اعلام مواضع در موضوعات مورد قبول امت اسلامي خواندند و افزودند: «يکي از اين موضوعات، قضيه مسجدالاقصي و قدس است که اين روزها به‌علت گستاخي و وقاحت و خباثت رژيم غاصب و جعلي صهيونيستي، بيشتر از قبل مطرح و مورد توجه است و دل امت اسلامي به ياد مسجدالاقصي مي‌تپد».
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه مسئله فلسطين نبايد به‌هيچ‌وجه مورد غفلت قرار گيرد، آن را محور عمده مسائل جهان اسلام دانستند و گفتند: «چه جايي بهتر از بيت‌الله الحرام و مکه و مدينه و عرفات و مشعر و منا براي اظهار عقيده و بيان مواضع ملت‌هاي مسلمان درخصوص فلسطين و مسجدالاقصي وجود دارد». ايشان، دخالت‌ها و حضور شرارت‌آميز آمريکا در کشورهاي اسلامي و منطقه و ايجاد گروه‌هاي تروريستي تکفيري را يکي ديگر از موضوعات مهمي دانستند که بايد ملت‌هاي مسلمان در حج، درخصوص آن اعلام موضع کنند.
مقام معظم رهبري افزودند: «شرارت‌آميزتر و خبيث‌تر از همه جريان‌هاي تروريستي، خودِ رژيم آمريکاست».
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه با اشاره به تصميم مسئولان براي اعزام حجاج خاطرنشان کردند: «نگراني‌هايي در اين خصوص وجود داشت، اما مسئولان از قواي محترم در شوراي عالي امنيت ملي همه جوانب موضوع را سنجيدند و به اين تصميم رسيدند که حج برگزار شود».
ايشان افزودند: «داغي که در دل ايراني‌ها به‌واسطه حوادث تلخ حج ۹۴ پيش آمد، فراموش‌نشدني است، بنابراين امنيت و ايمني حجاج بسيار مهم است و بايد محفوظ بماند». مقام معظم رهبري با تأکيد بر اهميت آرامش و آسايش حجاج، خاطرنشان کردند: «البته معناي امنيت و ايمني، ايجاد محيط امنيتي نيست».
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اهتمام ملت‌هاي مسلمان به موضوع وحدت را نيز بسيار مهم و ضروري خواندند و خاطرنشان کردند: «درحالي‌که ميلياردها دلار خرج ايجاد تفرقه و اختلاف و دشمني ميان مسلمان مي‌شود، مسلمانان بايد مراقب باشند به اين اختلاف‌افکني کمک نکنند، زيرا هريک از امت اسلامي که به اين توطئه کمک کند، در تبعات اين گناه بزرگ شريک خواهد بود».
مقام معظم رهبري همچنين حجاج ايراني را به اهتمام به «نماز اول وقت و نمازهاي جماعت در مسجدالحرام و مسجدالنبي»، «تلاوت قرآن در حرمين شريفين»، «توجه ويژه به اعمال روز عرفه»، و «پرهيز از بازارگردي» توصيه کردند و افزودند: «حجاج محترم بايد بيش از هر موضوع ديگري به فکر پالايش روح و دل خود و بهره‌مندي از فضائل بزرگ فريضه حج باشند، زيرا دستيابي به بهره‌هاي معنوي حج، مقدمه رسيدن به نتايج اجتماعي آن است».
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان تأکيد کردند: «همه بايد مراقب باشند و با دقت به مسئوليت‌هاي خود عمل کنند تا حجي باعظمت و باعزت برگزار شود». پيش از سخنان مقام معظم رهبري، حجت‌الاسلام قاضي عسکر نماينده ولي فقيه و سرپرست زائران ايراني با اشاره به حادثه تلخ شهادت جمعي از حجاج ايراني در حج ۹۴، گفت: «اگرچه تاکنون گزارش نهايي آن حوادث منتشر نشده و ديه و غرامت نيز به بازماندگان شهدا پرداخت نشده است ولي ما تا رسيدن به نتيجه نهايي، موضوع را دنبال خواهيم کرد».
آقاي قاضي عسکر با بيان اينکه جمهوري اسلامي هرگز به دنبال تعطيل‌کردن حج نبوده است، افزود: «در سال جاري پس از چند دور مذاکره و پذيرش شروط جمهوري اسلامي، زمينه انجام حج عزتمندانه فراهم شد و اگر در سال گذشته نيز شرايط ما را مي‌پذيرفتند، حج برگزار مي‌شد».
همچنين آقاي محمدي رئيس سازمان حج و زيارت با بيان گزارشي از فعاليت‌هاي اين سازمان، گفت: «متعاقب دعوت‌نامه وزارت حج عربستان و تصميم شوراي عالي امنيت ملي و تأکيد مراجع عظام، مذاکرات حج با تأکيد بر مطالبات بحق درخصوص امنيت، عزت و کرامت حجاج و حقوق شهداي منا انجام شد و پس از حصول اطمينان از تأمين خواسته‌ها و انتظارات موردنظر، شوراي عالي امنيت ملي با برگزاري حج موافقت کرد».
آقاي محمدي افزود: «با همه توان تلاش شد با آسيب‌شناسي حج گذشته، تمهديدات لازم براي تحقق حج مطلوب فراهم شود و در اين خصوص، سطح خدمات و امکانات نسبت به سال‌هاي قبل و در مقايسه با ساير کشورها از شاخص‌هاي بالاتري برخوردار است».


دیدگاه‌ها(۰)