۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۹۸۴ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۰ مهر
رئيس‌جمهوري در جلسه هيئت دولت
آمریکا برجام را نقض کند در جهان بی‌حیثیت می‌شود

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه هرگاه بدخواهان به‌ دنبال تحمیل فشار بر کشور بوده‌اند، مردم با حضور، هوشیاری و تلاش بیشتر، قاطعانه به آنها پاسخ دادند، گفت: «آن زمانی که رئیس‌جمهور آمریکا برای ایجاد نمایش قدرت در عربستان علیه ایران به منطقه آمده بود، ملت ایران به زیبایی و با حضور پرشور خود در انتخابات 29 اردیبهشت، پاسخ قاطعی به آمریکا و حامیانش دادند».
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه ملت ایران در مقاطع حساس همواره حامیان اصلی انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی ایران، استقرار امنیت و دستیابی به منافع ملی بوده‌اند، عنوان کرد: «دشمنان و بدخواهان ملت ایران باید بدانند که این ملت در مسیر حرکت خود به سمت پیشرفت و تعالی، هرگز اهداف بلند خود را از یاد نبرده و ذره‌ای از اعتماد آنها نسبت به نظام و ایستادگی‌شان در برابر دشمنان کاسته نخواهد شد».
او، استقبال و رأی مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران و کاندیداهایی را که مورد تأیید نظام بودند، بهترین پاسخ کوبنده و قاطع ملت به بدخواهان با یک اقدام کاملا دقیق، حقوقی و قانونی و با نمایش شکوه و اقتدار ملی دانست و افزود: «البته بدخواهان دست‌بردار نبوده و ممکن است هر زمانی اقدام به توطئه علیه انقلاب و کشورمان کنند که در این راستا ما باید همیشه برای مقابله با حوادث احتمالی توانمند، قدرتمند و آماده باشیم. دیپلمات‌های کشور به‌عنوان نمایندگان ملت ایران، در یک مذاکرات چندجانبه و به یک معنا بین‌المللی، حضور پیدا کردند که در نتیجه آن توافقی به نام برجام تحقق پیدا کرد و بعد از حدود شش ماه اجرائی و عملیاتی شد». روحانی با بیان اینکه برجام یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و سایر دولت‌های جهان است، عنوان کرد: «تعهد و وفای‌به‌عهد، اساس اطمینان جهان به یک دولت است؛ ما به‌عنوان جمهوری اسلامی ایران، دقت کردیم و حواس‌مان جمع بوده است، وقتی تعهد دادیم، تا آخر پای آن ایستادگی کردیم و این افتخاری برای ماست». رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر طرف دیگر مذاکره، بدخواه، رقیب یا دشمن ما از تعهد خارج شود، این برای ما شکست نیست؛ بلکه شکست برای طرف مقابل است، گفت: «ما در زمان و مقطع لازم راه درست را انتخاب کردیم و به‌خوبی وارد مذاکره شدیم و در مذاکره با همه توان و دقت پیش رفتیم و آنچه به دست آوردیم، بهترینِ ممکن بود. اگر همه طرف‌های مذاکره پای این توافق بایستند، به معنای این است که حیثیت خودشان را حفظ کرده‌اند و اگر کسی پای توافق نایستد، در حقیقت حیثیت خودش را خدشه‌دار کرده است».
او ادامه داد: «امروز نسبت به سیاست‌های آمریکا شاهد دو صف‌بندی داخلی و جهانی هستیم؛ ببینید در داخل آمریکا صاحب‌نظران، اندیشمندان و سیاست‌مدارها، نسبت به اقدامات اخیری که دولت آمریکا انجام می‌دهد، چگونه موضع می‌گیرند و حرف می‌زنند». روحانی با طرح این سؤال که آیا اقدامات رئیس‌جمهور جدید آمریکا به وحدت داخلی این کشور کمک می‌کند یا موجب تفرقه و شکاف بیشتر می‌شود؟ گفت: «اتفاقا با این اقدامات این شکاف بیشتر می‌شود؛ چراکه اگر روزی آمریکا بخواهد از برجام خارج شود، آن وقت برای مردم روشن‌تر می‌شود که آمریکا چه ضرر بزرگی کرده است». او با اشاره به اینکه در صف‌بندی جهانی نسبت به اقدامات آمریکا، تنها چند کشور و رژیم انگشت‌شمار هستند که از این اقدامات طرفداری می‌کنند، عنوان کرد: «امروز مسیری که جمهوری اسلامی ایران انتخاب کرده، مورد حمایت جهان است و حتی در میان متحدان آمریکا در اروپا هم کسی نیست که از برهم‌زدن توافق حمایت کند؛ چراکه این توافق، توافقی دوجانبه نیست؛ بلکه یک توافق جهانی است». رئیس‌جمهوری با بیان اینکه رئیس‌جمهور آمریکا با این استدلال که هر اقدامی رئیس‌جمهور قبلی انجام داده، با آن مخالفت می‌کند، دست به این اقدامات زده و این بی‌منطقی آشکار است، گفت: «واقعا برای دولت آمریکا شرم‌آور است که استدلالش این باشد که با هر کاری که دولت قانونی قبل انجام داده، مخالفت کنند». او افزود: «امروز ایران به‌عنوان کشوری که به تعهدات خودش پایبند است، مورد تحسین افکار عمومی و دولت‌های جهان است و آمریکا به‌عنوان کشوری که اعتبار، حیثیت و آبروی خودش را به حراج گذاشته، مطرح است که البته عده زیادی در داخل آمریکا از مقامات لشکری و کشوری گذشته و فعلی‌شان و حتی مقاماتی که در دولت فعلی آمریکا هستند، با این سبک و سیاق دولت آمریکا مخالف هستند. ملت بزرگ ایران، کار بسیار بزرگی را انجام داد و ما سندی را امضا کردیم که امروز جهان از آن حمایت کرده و در برابر اقداماتی که دشمن ما می‌خواهد انجام دهد، با زبان، بیان و استدلال‌شان ایستاده‌اند». روحانی با بیان اینکه ملت ایران همواره متحد و همراه با نظام بوده و در این مواقع همیشه وحدت خود را بیشتر به نمایش می‌گذارند، گفت: «ممکن است عده‌ای به برجام هم انتقاد داشتند و شاید اگر رأی بگیرند، بگویند ما به برجام رأی نمی‌دهیم و این برای یک کشور دموکراتیک طبیعی است؛ اما برجام مورد اجماع همه مسئولان و مقامات اصلی کشور بوده است؛ شورای امنیت ملی آن را تصویب و مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و از همه مهم‌تر مقام معظم رهبری راجع به آن نظر داده‌اند».
امروز موافق و مخالف برجام در کنار هم هستند
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز رئیس‌جمهور فعلی آمریکا شرایطی را ایجاد کرده که ایران، از همیشه یکپارچه‌تر، یک‌صداتر و متحدتر است، عنوان کرد: «امروز موافق و مخالف برجام در کنار هم هستند و همه صدای واحدی دارند؛ ما نقض عهد را نادرست، غلط و نسبت به مصالح کشور، منطقه و جهان خائنانه‌ می‌بینیم. ملت ایران هیچ‌گاه به آمریکا اعتماد نداشته و می‌داند که آمریکا چه اقداماتی علیه منافع ملی ما انجام داده و می‌دهد، ولی امروز واضح‌تر و آشکارتر همه در کنار هم قرار گرفتند». او گفت: «آمریکا اگر بخواهد علیه یک معاهده و قرارداد بین‌المللی که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل و بخشی از قطع‌نامه 2231 است، موضع‌گیری خصمانه کند، تنها با ایران مخالفت نمی‌کند، بلکه با کشورهای جهان مخالفت کرده و در برابر سازمان ملل ایستاده است؛ البته این را گاهی به‌صراحت هم می‌گوید که این سازمان ملل به درد ما نمی‌خورد». روحانی با تأکید بر اینکه اگر آمریکا دچار خطا شده و از برجام خارج شود، ضرر این کار صرفا برای آمریکایی‌هاست، افزود: «ما راه‌های مختلفی را پیش‌رو داریم و هر راهی که مصلحت نظام و کشور ما در آن باشد را انتخاب می‌کنیم و هیچ مشکلی در پیشبرد اهداف و مسیرمان نخواهیم داشت. امروز پنج کشور مذاکره‌کننده با ایران، کشورهای اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان همراه با ایران هستند و اگر آمریکا این خطا را مرتکب شود، علیه منافع ملی و حیثیت آمریکا اقدام کرده است». او با بیان اینکه نباید هیچ‌گونه نگرانی در داخل کشور نسبت به این اقدامات داشته باشیم، گفت: «تا زمانی که ملت ما متحد، منسجم و یک‌صدا بوده و مطیع رهبری شجاع هستیم، هیچ مشکلی برای کشور ما پیش نمی‌آید. فرازونشیب وجود دارد اما به‌خوبی از آن عبور می‌کنیم».
اقدام آمریکا علیه سپاه، خطا اندر خطا است
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز کاملا روشن می‌شود که دولت یاغی کیست و کسی که مقررات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد، چه کسی است، ادامه داد: «اگر آمریکا بخواهد خطای بعدی را مرتکب شود و علیه سپاه پاسداران اقدامی کند، این دیگر خطا اندر خطا است؛ سپاه پاسداران تنها یک واحد نظامی نیست، بلکه ‌سپاه پاسداران در دل این مردم بوده و در همه روزهای خطر از منافع ملی ما دفاع کرده است». روحانی عنوان کرد: «سپاه نه‌تنها محبوب ملت ایران بلکه محبوب مردم عراق هم هست چون بغداد را نجات داده؛ محبوب کردهای عراق هم هست چون اربیل را نجات داده؛ محبوب مردم دمشق و سوریه هم هست چون دمشق را نجات داده؛ محبوب مردم لبنان هم هست چون طرفدار حیثیت و استقلال لبنان بوده است؛ سپاه همیشه کمک مظلومان بوده و در برابر تروریست‌ها ایستاده است. آمریکایی‌ها به‌دلیل آنکه می‌خواستند داعش را 20 سال در این منطقه نگه دارند و از این ابزار استفاده کنند، حق دارند از سپاه عصبانی باشند؛ چراکه سپاه با برنامه‌ریزی و حمایت خودش از ملت عراق، سوریه و لبنان، داعش را ذلیل کرده است». او افزود: «آمریکایی‌ها حق دارند از برجام ناراحت باشند؛ چراکه جمهوری اسلامی ایران در شرایط حساسی که آنها می‌خواستند اعلام کنند ایران دروغگوست و پشت پرده بمب هسته‌ای درست می‌کند، با حضور در مذاکرات ثابت کرد که دروغگو آنها هستند». رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه ارتش، سپاه و بسیج جدای از ملت نبوده و همواره در کنار ملت هستند، گفت: «هیچ‌گونه اختلافی بین جناح‌های ما برای مقابله با توطئه دشمنان وجود ندارد و همه یکپارچه و در صف واحد هستیم؛ هیچ‌گونه تزلزلی در کشور ما به‌وجود نخواهد آمد و مردم مقاوم ایران در برابر توطئه‌ها ایستادگی خواهند کرد». روحانی سخنان رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران در سازمان ملل متحد را بی‌اهمیت و سخیف دانست و عنوان کرد: «آمریکا باید به ملت‌های منطقه ما جواب دهد که چرا مردم افغانستان را بدبخت کرده و 18 سال ناامنی را در این کشور ایجاد کرده است؛ چرا عراق را ناامن کرده و داعش را بر مردم مسلط کرده است و چرا در امور داخلی کشورها مداخله می‌کند؛ فقط به این امید که سلاح بیشتری بفروشد».
به هم‌میهنان کرد ایران صددرصد اعتماد داریم
او افزود: «بنده پیشاپیش می‌خواهم از ملت بزرگ ایران تشکر کنم؛ پیشاپیش از همه رسانه‌ها می‌خواهم که کنار ملت و هم‌صدا با ملت باشند و پیشاپیش به آمریکا می‌گویم در این توطئه هم مثل همه توطئه‌های قبلی‌تان شکست‌خورده هستید؛ باز خطا و اشتباه کردید و باز هم اشتباه می‌کنید». رئیس‌جمهوری خطاب به هم‌میهنان کرد ایران نیز گفت: «ما به شما صددرصد اعتماد داریم و خطای سیاسی عده‌ای در اقلیم کردستان عراق را پای شما نمی‌نویسیم؛ چراکه شما بخشی از مردم بزرگ ایران و قومی وفادار و ریشه‌دارترین قوم ایرانی در این منطقه هستید و همیشه کنار انقلاب بوده‌اید؛ در جنگ تحمیلی هم کنار ملت ایران بوده‌اید».روحانی با بیان اینکه به همه مردم کُرد در ایران، عراق، سوریه و ترکیه علاقه‌مند هستیم و نمی‌خواهیم هیچ فشاری به کردها وارد شود، افزود: «اگر مسئولان آنها خطا و اشتباه کردند، باید بهای خطایی را که انجام دادند پرداخت کنند، ولی مردم کرد به‌عنوان مردمی صلح‌جو در منطقه، دنبال پیشرفت و مورد احترام هستند. تمام اقوام ایرانی متحد، یکپارچه و در کنار هم هستند و امروز وحدت و اتحاد ما از هر روز دیگر بیشتر است».

رأی اعتماد وزرا به استانداران پیشنهادی 4 استان
ایسنا: همچنین روز گذشته، هیئت‌وزیران به استانداران پیشنهادی چهار استان کشور رأی اعتماد دادند. در این جلسه، آقایان محمدمهدی شهریاری، بهمن مرادنیا، سیدمناف هاشمی و سیدعلی آقازاده از سوی هیئت وزیران به‌ترتیب به‌عنوان استاندار استان‌های آذربایجان‌غربی، کردستان، گلستان و مرکزی منصوب شدند. رئیس‌جمهور با توجه به مرزی‌بودن سه استان کردستان، آذربایجان‌غربی و گلستان، بر بهبود روابط با کشورهای همسایه تأکید کرد و استانداران را به ایجاد هماهنگی در استان و روابط خوب با ائمه جمعه، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و گروه‌های سیاسی، رعایت حقوق شهروندی، به‌ویژه حقوق اقوام و مذاهب و بهره‌گیری از آنان در مناصب مدیریتی توصیه كرد.


دیدگاه‌ها(۰)