۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۲۸ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ آذر
نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در غیاب سران برگزار شد
ائتلاف نظامی و سیاسی عربستان و امارات

امارات متحده عربی چند ساعت مانده به برگزاری اجلاس شورای همکاری خلیج‌فارس در کویت، از ایجاد یک «کمیسیون همکاری مشترک» نظامی و اقتصادی با عربستان سعودی خبر داد؛ اين در حالي است كه مدت برگزاری اجلاس شورای همکاری خلیج‌فارس نیز از دو روز به یک روز، آن‌هم پشت درهای بسته، تقلیل پیدا کرد؛ چراكه کشورهای عضو اجلاس، نمایندگان اصلی خود را اعزام نکردند. به ‌گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس فرمان خلیفه ‌بن‌زاید آل‌نهیان، «کمیسیون همکاری مشترک» نظامی و اقتصادی مسئول «همکاری و هماهنگی» بین دو کشور در عرصه‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی خواهد بود. این کمیسیون همچنین مسئول همکاری دوجانبه در «هر زمینه دیگری مرتبط با منافع مشترک» خواهد بود. ولیعهد ابوظبی، شیخ محمد بن‌زاید آل‌نهیان، از طرف امارات متحده عربی مدیریت کمیسیون همکاری مشترک با عربستان سعودی را بر عهده گرفته است. همچنين ایجاد چنین کمیسیونی بلافاصله از سوی عربستان سعودی اعلام نشد. ماجد انصاری، از دانشگاه قطر، به شبکه الجزیره گفت: با توجه به زمان‌بندی اعلام این ائتلاف، به‌ نظر می‌رسد سعودی‌ها و اماراتی‌ها می‌خواهند بگویند شورای همکاری خلیج‌فارس عملا مرده است.
غياب سران عرب
هم‌زمان با اعلام ائتلاف نظامی و سیاسی تازه بین عربستان سعودی و امارات، نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس پشت درهای بسته در کویت برگزار شد. ابتدا قرار بود اين نشست در دو روز برگزار شود؛ اما برگزارکنندگان اعلام کردند نمایندگان بعد از یک جلسه، کویت را ترک كرده‌اند. شیخ صباح احمد جابرصباح، امیر کویت و شیخ تمیم‌ بن‌حمد آل‌ثانی، امیر قطر، تنها سران حاضر در نشست بودند که به میزبانی کویت برگزار شد. به این ترتیب، شورای همکاری خلیج‌فارس درحال‌حاضر با مهم‌ترین بحران خود از سال ۱۹۸۱، سال تأسیس آن، مواجه است.  عربستان وزیر خارجه خود، عادل الجبیر را فرستاده بود که عضو خاندان سلطنتی نیست. بحرین معاون نخست‌وزیر و امارات وزیر مشاور در امور خارجی خود را اعزام کرده بودند؛ از عمان هم معاون نخست‌وزیر در نشست شرکت داشت.
اجلاس کویت درست شش ماه پس از آن برگزار شد که عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی، سه کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، به‌ همراه مصر روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با قطر، عضو دیگر این شورا را قطع کردند. شیخ تمیم، امیر قطر، گفته بود این نشست در مقطعی بسیار حساس در عمر شورای همکاری برگزار می‌شود و اظهار امیدواری کرده بود نشست به حفظ امنیت و ثبات منطقه خلیج‌فارس منجر شود؛ اما گزارش‌ها حاکی از آن است که در گفت‌وگوهایی که پشت درهای بسته انجام شد، پیشرفتی در حل اختلافات به دست نیامده است.


دیدگاه‌ها(۰)