۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۲۸ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ آذر
رويداد

روسیه و آمریکا در حال ورود  به جنگ سرد
معاون وزیر خارجه روسیه روابط کشورش با آمریکا را بسیار پیچیده و دشوار ارزیابی کرد. به گزارش ایسنا از وستی، سرگئی ریباکوف افزود: روسیه و ایالات متحده آمریکا در روابط خود ممکن است وارد دوره‌ای شبیه به جنگ سرد شوند. او گفت: اوکراین موضوع اصلی گفت‌وگوهای بین وزرای خارجه فدراسیون روسیه و آمریکا در حاشیه جلسه وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین خواهد بود.

بمباران خانه صالح‌ از سوی ائتلاف سعودی
جنگنده‌های ائتلاف عربی منزل علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور اسبق یمن را در جنوب صنعا بمباران کردند. منزل علی عبدالله صالح پس از کشته‌شدن او تحت کنترل نیروهای انصارالله درآمده است. همچنين شبکه اسکای‌نیوز عربی گزارش داد جسد صالح شبانه در صنعا و بدون برگزاری مراسمی دفن شده است. در همین حال، پایگاه «المشهد الیمنی» گزارش داد جنبش انصارالله جسد صالح را در مقبره الشهدا در صنعا با حضور تعدادی از نزدیکان و همشهری‌های او دفن کرده است.

سفر رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی  به چین
خبرگزاری رسمی چین خبر داد رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی قصد دارد در بازه زمانی 13 تا 16 دسامبر به پکن سفر کند. خبرگزاری شینهوا به جزئیات بیشتر درباره سفر مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی، به چین اشاره‌ای نکرد؛ اما گزارش داد این سفر در برهه‌ای از زمان رخ می‌دهد که تنش در شبه‌جزیره کره رو به افزایش است.

استعفاي سفیر ونزوئلا با فرمان مادورو
سفیر ونزوئلا در سازمان ملل در نامه‌ای اعلام کرد به درخواست رئیس‌جمهوری این کشور از سمتش استعفا داده است؛ اقدامی که بر تنش میان ونزوئلا و آمریکا می‌افزاید. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رافائل رامیرز، سفیر ونزوئلا در سازمان ملل، در متن استعفای خود که در تويیتر نوشته، آورده است: من از سمت خودم به درخواست نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، کناره‌گیری کرده‌ام. من به دلیل عقایدم از سمتم کنار گذاشته شده‌ام؛ اما هرچه می‌خواهد اتفاق بیفتد، من به چاوز وفادار می‌مانم.

صرف‌نظر حریری از استعفا
جلسه کابینه لبنان برای اولین‌بار بعد از بحران استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، با حضور او و میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، در کاخ بعبدا برگزار شد و کابینه با بیانیه‌ وزارتی در زمینه خویشتن‌داری این کشور و سیاست بی‌طرفی موافقت کرد. سعد حریری بعد از پایان جلسه کابینه، اظهار کرد از تصمیم استعفا صرف‌نظر کرده است.

اوباما همچنان در صدر تويیتر
درحالی‌که باراک اوباما کمتر از یک سال است از کاخ سفید خارج شده، اما همچنان فرمانده کل قوای تويیت است! بر اساس فهرست تويیتر، چهل‌وچهارمین رئیس‌جمهوری آمریکا بیشترین تويیت پسندیده‌شده در ۲۰۱۷ را به خود اختصاص داده است.

دیدار محمد بن‌سلمان با رایس  در ریاض
کاندولیزا رایس، وزیر خارجه پیشین آمریکا، با محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، در ریاض دیدار و درباره مسائل منطقه و روابط دوجانبه گفت‌وگو کرد. از سوي ديگر، کمیته مبارزه با فساد عربستانی در راستای کمپینی که به‌تازگی علیه فساد به راه انداخته، تاکنون ۳۲۰ نفر را احضار و پرونده برخی از آنها را به دادستانی ارجاع داده است.

پرواز بمب‌افکن‌های آمریکا  بر فراز شبه‌جزیره
رسانه‌های کره‌جنوبی اعلام کردند بمب‌افکن‌های استراتژیک آمریکا بر فراز شبه‌جزیره کره و به‌عنوان بخشی از رزمایش مشترک میان این کشور با کره‌جنوبی، پرواز می‌کنند. بمب‌افکن‌های بی-1بی لانسر آمریکایی در بخشی از رزمایش مشترک میان آمریکا و کره‌جنوبی و در زمانی که تنش در شبه‌جزیره کره رو به افزایش است، پرواز خواهند کرد.

استعفاي باسابقه‌ترین عضو حزب دموکرات در مجلس آمریکا
«جان کانیِرز»، باسابقه‌ترین نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، در پی طرح اتهاماتی دال بر فساد اخلاقی او، از مقام خود کناره‌گیری و پسرش را به‌عنوان جانشین خود معرفی کرد. شماری از دستیاران زن سابق کانیرز، او را به سوءرفتار اخلاقی متهم کرده‌اند.


دیدگاه‌ها(۰)