۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۲۸ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ آذر
رويداد

انحصار برخی کشورها در اقتصاد دیجیتال تهدیدی برای منطقه
ایرنا: به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، انحصار برخی کشورها در اقتصاد دیجیتال تهدیدی برای کشورهای منطقه است. محمدجواد آذری‌جهرمی دراین‌باره بیان کرد: «راه مقابله با این تهدید این است که بازارهای منطقه‌ای را در مقابل بازارهای انحصاری توسعه دهیم». او ادامه داد: «در نتیجه همکاری‌های منطقه‌ای هم کشور ما و هم همه کشورهای عضو اکو می‌توانند به بازار بزرگ منطقه دسترسی پیدا کنند و از این ظرفیت بزرگ بهره‌مند شوند». او درباره نتایج دومین اجلاس وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان همکاری اقتصادی اکو گفت: «در بیانیه این اجلاس روی استفاده از فرصت‌های اقتصاد دیجیتال برای کمک به توسعه کشورهای عضو اکو تأکید شد. همچنین سند تبیین شرایط و برنامه اقدامات پیش‌ِرو نیز تهیه شد که بر اساس بندهای ششم و هفتم این سند، ایران در زمینه استفاده از فناوری اطلاعات در کشاورزی و امنیت فضای مجازی نقش محوری دارد». به گفته او، همچنین در این بیانیه چشم‌انداز کشورهای عضو اکو تا 2025 تعیین شده است و بر این اساس فناوری اطلاعات یکی از محورهای اساسی توسعه در این کشورها خواهد بود. او افزود: «در ملاقات با رئیس‌جمهوری و وزیران کشورهای روسیه، ترکیه و جمهوری آذربایجان، آنها نیز بر همکاری متقابل تأکید داشتند چون بخش عمده اقتصاد آینده دنیا اقتصاد دیجیتال خواهد بود و همه به دنبال سهم خود هستند».

سرقت اطلاعات 31 میلیون کاربر  توسط اپلیکیشن کی‌بورد
ایسنا: طبق گزارش‌های منتشرشده، اپلیکیشن اندرویدی کی‌بورد موسوم به «آی‌تایپ» اطلاعات خصوصی حدود 31 میلیون کاربر را به سرقت برده و در فضای مجازی منتشر کرده است. بر اساس گزارش وب‌سایت phonearena، مرکز امنیت سایبری کروم‌تک روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که به طور تقریبی اطلاعات خصوصی و شخصی 31میلیون‌و 294 هزار نفر به وسیله اپلیکیشن کی‌بورد اندرویدی به نام آی‌تایپ (AI.type) به سرقت رفته و در اینترنت پخش و افشا شده است. این مؤسسه امنیت سایبری در تشریح این موضوع عنوان کرده است که 577 گیگابایت از اطلاعات شخصی کاربران به دلیل فقدان مراحل امنیتی و گذرواژه در سرورهای پایگاه داده این اپلیکیشن، لو رفته است. این اپلیکیشن کی‌بورد در سال 2010 میلادی در فروشگاه‌های اینترنتی آنلاین در دسترس عموم مردم قرار گرفت و بیش از 40 میلیون بار نیز از فروشگاه آنلاین پلی‌استور گوگل دانلود و نصب شده است. این گزارش حاکی است که علاوه بر به‌سرقت‌رفتن اطلاعات حدود 31.2 میلیون کاربر، از یکی دیگر از پایگاه داده‌های این اپلیکیشن نیز 753هزار و 456  کاربر دیگر در معرض افشای اطلاعات شخصی خود قرار گرفته‌اند. ازجمله اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران که در معرض سوءاستفاده و سرقت از طریق این اپلیکیشن اندرویدی قرار گرفته‌اند، می‌توان به شماره تلفن، پیامک‌ها، نام و برند گوشی همراه، تاریخ تولد و اطلاعات شخصی، آدرس ایمیل، تصاویر ذخیره‌شده در گالری گوشی کاربران اشاره کرد. این اپلیکیشن کی‌بورد اندرویدی از سوی ایتان فیتوسی در سال 2010 میلادی طراحی و ساخته شد. وی همواره شعار حفظ حریم خصوصی کاربران را اصلی‌ترین دغدغه خود می‌دانست و دراین‌باره گفته بود که نحوه پیام‌نوشتن در این کی‌بورد به صورت رمزنگاری‌شده و با بالاترین ضریب امنیتی است. این در حالی است که متخصصان وب‌سایت زد‌دی‌نت، گزارش کرده‌اند که آنها در جریان تایپ‌کردن پیام، سرنخ‌هایی از ثبت‌شدن پیام‌های نوشته و تایپ‌شده یافته‌اند.

روسیه نخستین کشور در استفاده  از سیستم پرداخت هوشمند
ایسنا: روسیه جایگاه اول جهان را در استفاده از سیستم پرداخت اندروید به خود اختصاص داد. بر اساس گزارش ودوموستی، یکاترینا پتلینا، مدیرکل شبکه مالی ویزا( visa card) در روسیه، گفت: کاربران روسی بیشترین تراکنش پرداختی را با سیستم اندروید در جهان دارند، همچنین روسیه جایگاه دوم را در استفاده از اپل‌پی‌ پس از آمریکا دارد و بریتانیا در مکان سوم استفاده از این فناوری قرار دارد. به گفته وی، تقریبا تمامی پایانه‌های پرداختی در سراسر روسیه بدون تماس کارت هستند و امکان استفاده از تلفن همراه و ساعت هوشمند را در پرداخت دارند اما در آمریکا برای یافتن چنین پایانه‌های پرداختی باید در مغازه‌ها جست‌وجو کنید. استفاده به‌موقع از فناوری‌های جدید و تسریع در فراهم‌کردن زیرساخت‌های لازم، باعث شده که روسیه با شتابی خیره‌کننده مسیر هماهنگ‌سازی با پرداخت‌های امن را طی کند و از بسیاری از کشورهای جهان فاصله بگیرد. پرداخت‌های اپل‌پی و اندروید‌پی به‌گونه‌ای است که دارندگان کارت‌های ویزا و مسترکارت به‌راحتی و رایگان کارت‌های اعتباری خود را به تلفن و ساعت هوشمند خود متصل می‌کنند و هنگام پرداخت به‌صورت اتصال بدون تماس در فضایی کاملا امن تراکنش مالی را انجام می‌دهند که خطر دسترسی به اطلاعات کارت مالی مشتری را  به حداقل می‌رساند.


دیدگاه‌ها(۰)