۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۳ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن
معاون اول رئيس‌جمهوري:
راهکار برون‌رفت از معضلات، وحدت ملي است

ايسنا: معاون اول رئيس‌جمهوري، روز پنجشنبه در مراسم افتتاح 37 هزار هکتار از شبکه‌هاي فرعي آبياري و زهکشي شهرستان دهلران با اشاره به اينکه در چهار سال دولت تدبير و اميد اقدام‌هاي خوبي در بخش آب و خاک غرب کشور انجام گرفته است، گفت: «مقام معظم رهبري در سال 93 مجوز تخصيص 10 ميليارد دلار براي اجراي طرح‌هاي کلان ملي را صادر کردند که همه اين اعتبار براي اجراي طرح‌هاي آب و خاک در اين مناطق هزينه شده است». اسحاق جهانگيري افزود: «در استان‌هاي ايلام، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و آذربايجان‌غربي هيچ‌گونه محدوديتي براي استقرار صنايع وابسته به آب و تأمين نيازهاي آبي اين صنايع نداريم و درصدد راه‌اندازي شرکت فولاد در ايلام هستيم و منابع آب آن نيز قابل‌تأمين است».
او در مورد طرح احياي 550 هزار هکتار از اراضي ايلام و خوزستان نيز گفت: «5/1 ميليارد دلار اعتبار براي اين طرح تخصيص‌ يافته و هزينه شده و روند پيشرفت کار طبق زمان‌بندي تعيين‌شده انجام گرفته است». معاون اول رئيس‌جمهور، افزود: «در سال 74 و در جريان سفر رهبري به خوزستان، احياي 550 هزار هکتار از اراضي ايلام و خوزستان مصوب شد که تا قبل از استقرار دولت فعلي پيشرفت پروژه تنها 65 هزار هکتار بوده که در طول چهار سال گذشته اين مقدار به 320 هزار هکتار رسيده است. سهم استان ايلام از اين طرح 50 هزار هکتار است که در مرحله نخست 37 هزار هکتار آن به بهره‌برداري رسيده و 16 هزار هکتار نيز در حال اجراست و خواسته نماينده استان در مجلس مبني‌بر تخصيص آب به اراضي اين حوزه را از طريق وزارت نيرو پيگيري مي‌کنيم. همچنين طرح سامانه گرمسيري استان‌هاي کرمانشاه و ايلام اوايل سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد که اجراي آن تحول خوبي در کشاورزي اين مناطق ايجاد مي‌کند».
جهانگيري در مورد مرز چيلات و تصويب آن در وزارت کشور عنوان کرد: «در سفر آينده به کشور عراق و با توجه به رابطه خوب ايران با عراق پيگيري اين موضوع را در دستور کار قرار خواهيم داد و به مدد توجه دولت، امروز دشت عباس به مرکز توليد و کشاورزي و فعاليت‌هاي اقتصادي استان و حتي کشور تبديل شده است».
مسئولان به دنبال افزايش رفاه مردم هستند
او همچنين گفت: «پيروزي انقلاب اسلامي، ايران را از سلطه قدرت‌هاي بيگانه خارج کرد و پيوند مستحکم ملت و امام در دوران مبارزات و جنگ تحميلي ايران را به پيروزي رساند».
جهانگيري، نقطه کليدي پيروزي انقلاب و استقرار آن را حاصل وحدت و انسجام امام و امت دانست و افزود: «امروز نيز اين وحدت و پيوند عميق بين مردم و رهبري وجود دارد و با وجود انسجام ملت خدشه‌اي به انقلاب و نظام از سوي دشمنان وارد نمي‌شود. وقتي کشور دچار تفرقه و چندگانگي شود، کشور آسيب مي‌بيند و با توجه به چالش‌هاي پيش‌رو در سطح بين‌الملل و منطقه پرالتهاب خاورميانه ما بايد ضمن حفاظت و حراست از ايران و جلوگيري از ورود ناآرامي‌ها به داخل کشور آتش فتنه را از منطقه دور کنيم».
معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينکه قدرت‌هاي بين‌المللي نمي‌گذارند کشورهاي منطقه به سمت توليد و پيشرفت بروند، گفت: «مسئولان کشور ايران به دنبال رشد اقتصادي و توسعه همه‌جانبه مناطق و افزايش رفاه مردم هستند».
او کم‌آبي و مسائل زيست‌محيطي را از چالش‌هاي مهم کشور دانست و افزود: «مسائل محيط زيست در شهرهاي مختلف کشور، به‌ويژه ايلام، خوزستان و شرق کشور مشکل‌آفرين است، ولي با توجه به ظرفيت‌ها و توانمندي کشور و با برنامه‌ريزي‌هاي اصولي و همکاري ملي، همه اين مشکلات قابل‌حل هستند. مشکل وقتي است که مسئولان به‌جاي حل مشکلات و تلاش براي عبور مردم از سختي‌ها به فکر منافع و مطامع خود باشند درحالي‌که که راهکار برون‌رفت کشور از معضلات، حفظ انسجام و وحدت ملي و کار جهادي است».
جهانگيري بر ضرورت حفظ انسجام و اتحاد درخصوص منافع ملي تأکيد کرد و گفت: «منافع ملي کشور با هيچ موضوعي قابل‌معاوضه و عقب‌نشيني نيست و همه گروه‌ها بايد به دنبال امنيت، پايداري و پيشرفت کشور باشند».

 


دیدگاه‌ها(۰)