۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۳ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن
خبر

بارش‌های پراکنده در راه هستند
ايسنا: مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی از بارش‌های پراکنده در هفته آینده در بیشتر مناطق کشور خبر داد. احد وظیفه، درباره پیش‌بینی آخرین وضعیت جوی کشور در هفته آینده اظهار کرد: روز شنبه در استان‌های خراسان شمالی، رضوی، شمال سمنان و به صورت خفیف‌تر در برخی مناطق خراسان جنوبی، سیستان‌وبلوچستان، کرمان و یزد بارش پراکنده و وزش باد و در ارتفاعات البرز بارش برف پیش‌بینی می‌شود. در این روز با نفوذ سامانه پرفشار به سواحل دریای خزر در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران و در استان اردبیل و ارتفاعات البرز بارش برف پیش‌بینی می‌شود.
او در ادامه افزود: در روز یکشنبه نیز بارش پراکنده و وزش باد در سواحل دریای خزر، به‌ویژه مناطق شرقی، ارتفاعات البرز، شمال شرق کشور و در برخی مناطق خراسان جنوبی و شمال سیستان‌وبلوچستان دور از انتظار نیست. ضمن اینکه از اواخر وقت روز یکشنبه در برخی مناطق استان‌های آذربایجان‌ غربی و شرقی افزایش ابر و به‌تدریج بارش پراکنده انتظار می‌رود.

بازی خطرناک یک کارخانه داروسازی خارجی با معتادان ایرانی
تسنيم: سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف سرنخ‌هایی در ارتباط با ورود غیرقانونی یک داروی اعتیادآور خبر داد که بر اساس آن پای یک کارخانه تولید دارو در یکی از کشورهای همسایه در میان است. پرویز افشار، با اشاره به کاهش تولید و عرضه داروی ترامادول بر اثر افزایش سوءمصرف این دارو در کشور اظهار کرد: ترامادول دارویی است برای تسکین دردهای متوسط و شدید که بیشتر در بیماری‌های ارتوپدی استفاده می‌شود که متأسفانه توزیع آن به‌جای آنکه در بیمارستان‌ها انجام شود، به داروخانه‌ها سپرده شد. سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: پس از توزیع این دارو در داروخانه‌ها و به دنبال افزایش سوءمصرف آن، تصمیم بر آن شد تا میزان تولید ترامادول در کشور به‌شدت کاهش یابد و نظارت بیشتری بر توزیع این دارو در داروخانه‌ها انجام گیرد، ولی متأسفانه شواهد نشان داد که این دارو همچنان در دسترس کسانی که مبادرت به سوءمصرف آن می‌کنند قرار دارد.
وی اضافه کرد: در بررسی‌های انجام‌شده، نیروهای انتظامی موفق شدند محموله‌های قابل‌توجهی از این دارو را کشف کنند که به صورت قاچاق در حال واردشدن به کشور بودند و این در حالی بود که ترامادول‌های این محموله‌ها در بسته‌بندی محصولات ایرانی در حال ورود به کشور بودند.
افشار گفت: در تحقیقات آزمایشگاهی روی این محموله‌های کشف‌شده مشخص شد فرمولاسیون به‌کاررفته در این داروها، با وجود مشابهت کامل بسته‌بندی آن با بسته‌بندی داروهای ایرانی و نام ایرانی این محصول، کاملا با فرمولاسیون ترامادول‌های تولید داخل متفاوت است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد:‌ مدارک موجود نشان می‌دهند این محموله‌های ترامادول، در کشورهای همسایه و در کارخانجات تولید داروی این کشورها تولید می‌شوند و با بسته‌بندی و برند ایرانی وارد کشورمان شده و کسانی‌ را که وابستگی بر اثر سوءمصرف این مواد دارند هدف خود قرار داده است.
وی در پاسخ به این سؤال که این محموله‌ها از کدام کشور وارد ایران شده بود، گفت: از بردن نام کشور مبدأ این محموله‌ها معذورم، ولی این محموله‌ها در مرزهای شرقی کشور کشف و ضبط شده است و البته به نظر می‌رسد دولت مستقر در این کشور در جریان تولید این دارو و ارسال آن به کشور ما قرار ندارد.


دیدگاه‌ها(۰)