۱۳۹۶ جمعه ۴ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۸۳ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن
زمستانی سرد و خشن برای یمنی‌ها

از سر گرفته‌شدن درگیری‌ها در پایان پاییز و اوایل زمستان بیش از 32 هزار یمنی را آواره کرده و این تعداد را به دو‌میلیون‌نفری که پیش از این وادار به فرار و رویاروشدن با زمستانی سخت شده‌اند، افزوده است.
خانواده سعد که حدود سه سال جنگ را در استان الحُدیده یمن در کنار دریای سرخ تحمل کرد، از این جمله است. اعضای این خانواده مجبور شدند پس از جنگ تازه‌ای که از اواخر پاییز در این منطقه به راه افتاد و خانه آنها را ویران کرد و فقط ترس را برای زندگی آنها باقی گذاشت، پا به فرار بگذارند. این خانواده پنج‌نفره به‌سرعت بقچه‌های خود را بستند و راهی جاده شدند، در مقابل رگبار گلوله‌ها جا خالی دادند و از بمب‌ها و مین‌ها جان به ‌در بردند. محمد سعد، پدر سه کودک خانواده می‌گوید آنها درست به‌موقع از خانه خود در منطقه ساحلی الخوخاه فرار کرده‌اند. محمد، که در‌حال‌حاضر با همسر و فرزندانش در یک پناهگاه نزدیک به بندر عدن در جنوب آن کشور زندگی می‌کند، می‌گوید: «ما خوش‌شانس بودیم که زود فرار کردیم - سه روز بعد، یک اتوبوس پر از مردم که سعی داشتند فرار کنند، مورد اصابت قرار گرفت و چندین نفر کشته شدند».
در ابتدای زمستان، درگیری‌ها ابتدا از صنعا، پایتخت یمن آغاز شد و بعد به الحدیده کشید که گفته می‌شود فقط در دو هفته 113 نفر در آن جان خود را از دست داده‌اند و اکثر مردمش آواره شده‌اند و عده‌ای از آنان اخیرا به سمت شرق به الشَبوه گریخته‌اند.
حیات سیف، مادر بی‌شوهری که سه هفته پیش از الخواکه فرار کرده است، این جنگ اخیر را بدترین وضعیتی که تاکنون در کشمکش‌ها دیده است، توصیف می‌کند. «بالاخره شدت درگیری آن‌قدر زیاد شد که ما مجبور شدیم خانه را ترک کنیم. برای خوابیدن مجبور بودیم زیر اثاثیه خانه برویم بلکه از خودمان محافظت کنیم. بعضی از خانواده‌هایی که پشت سر ماندند، الان مجبور شده‌اند در زیرزمین پنهان بشوند».
خشونت‌های اخیر سبب بدترین بحران انسانی در جهان شده است و بیش از 22 میلیون نفر - حدود سه‌چهارم از کل جمعیت - به کمک‌های بشردوستانه نیاز پیدا کرده‌اند. از زمان آغاز جنگ در ماه مارس  (فروردین 94) بیش از سه میلیون نفر از خانه‌هایشان گریخته‌اند و فقط یک‌سوم از آنها تاکنون قادر به بازگشت شده‌اند. ایمان قریبه، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در یمن می‌گوید: «با تشدید خشونت‌ها در یمن، ما نه‌فقط باید به موارد جدید آوارگی و خانواده‌های بیشتر و بیشتری که فرار می‌کنند، پاسخ دهیم بلکه باید پاسخ‌گوی آنهایی هم باشیم که مدتی طولانی است آواره شده‌اند. هر روز ادامه جنگ به معنای یک روز دیگر دوری از خانه برای افرادی است که قبلا بی‌آشیان شده‌اند».
از دو میلیون یمنی آواره تقریبا 90 درصد بیش از یک سال است که در این وضعیت به سر می‌برند، منابع تأمین زندگی خود را از دست داده‌اند و جوامع محلی میزبان آنها نیز در آستانه قحطی قرار دارند.
فرارسیدن زمستان در یمن و رسیدن دما به زیر صفر درجه سلسیوس در چند استان‌ این کشور، شرایط را برای بسیاری از مردم، به‌ویژه آنهایی که آواره شده‌اند و در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند که کمتر امکانات حفاظت در مقابل سرما در آنها وجود دارد، دشوارتر از قبل کرده است. از زمان آغاز درگیری، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) خدمات و کمک‌های اضطراری را برای یمنی‌های آسیب‌پذیر فراهم کرده است. بیش از یک میلیون مرد، زن و کودک آواره تحت تأثیر این درگیری‌ها از اقلام امدادی اصلی مانند تشک، پتو، وسایل آشپزخانه و وسایل شست‌وشو بهره‌مند شده‌اند.
در دی ماه بیش از 18هزار خانواده آواره یمنی (حدود 130هزار نفر) کمک‌های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد را در قالب کمک 200 دلاری به تأمین نیازهای اساسی برای زمستان دریافت کردند.
برای یکی از این آوارگان که فاطمه مورایی نام دارد و با سه نوه دختری یتیم خود از ناحیه نیهم - بخشی از صنعا که جرقه درگیری‌ها در آن زده شد - به سکونتگاه غیررسمی دوراوان در حومه شهر نقل مکان کرده است، کمک نقدی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، راهی است برای گرم‌شدن در زمستان و در شرایطی که دوری آنها از خانه مدت‌ها طول کشیده است. فاطمه می‌گوید: «ما زمین، خانه و وسایل زندگی خود را از دست دادیم و یک‌شبه بی‌خانمان شدیم. از زمانی که ما آواره شده‌ایم، این اولین بار است که کمک دریافت کرده‌ایم. در زمستان با مشکلات بیشتری روبه‌رو هستیم اما اکنون می‌توانیم پتو، لباس و دارو خریداری کنیم. امید ما این است که هر چه زودتر این جنگ زشت به پایان برسد و طرف‌های جنگ بروند تا ما در صلح زندگی کنیم».
منبع: سایت رسمی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)


دیدگاه‌ها(۰)