۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۱۰۳ - ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۱ شهريور
ظریف و «اشتون» دیدارکردند
تاریخ نامشخص مذاکره در «نیویورک»
شرق: «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و «کاترین اشتون»، سرپرست تیم مذاکره کنندگروه 1+5. دو سکاندار این سو و آن سوی میز مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حالا در «بروکسل» پس از 45روز از آخرین ملاقات، دیداری تازه کردند. «ظریف» که به همراه یاران هسته‌ای خود یعنی «عباس عراقچی» و «مجید تخت‌روانچی» صبح دیروز راهی «بروکسل» شد، ناهار را با «بارونس انگلیسی» صرف کرد. آنها قبل و هنگام صرف ناهار، به همراه معاونان یکدیگر، به موضوع اصلی دیدارشان یعنی «مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5» پرداختند؛ موضوعی که گفت‌وگو بر سر آن سه‌ساعت به طول انجامید. همچنین «مایکل مان»، سخنگوی «اشتون» در صفحه «توییتر» نوشت: هنوز تاریخی برای مذاکرات هسته‌ای در نیویورک مشخص نشده است. هفتمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه «1+5» در سطح وزرای خارجه و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار خواهد شد. «ظریف» و «اشتون» پیش از آغاز مذاکرات وین6 که در تیرماه برگزار شد نیز در استانبول ترکیه با یکدیگر دیدار کرده بودند. بر اساس توافق «ژنو» که آذر ماه سال گذشته بین ایران و گروه «1+5» حاصل شد، دو طرف تا شش‌ماه پس از عملیاتی‌شدن این توافق، فرصت داشتند به توافق جامع دست یابند. این فرصت 29 تیر امسال به پایان رسید و با توجه به عدم دستیابی به توافق جامع، دو طرف تصمیم گرفتند این مذاکرات تا سوم آذرماه سال‌جاری (24 نوامبر) تمدید شود. پیش از این عباس عراقچی از مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای در مصاحبه‌ای گفته بود: «امکان دستیابی به نتایج مورد نظر وجود دارد، اما مسایل و مشکلات مطرح فراتر از چیزی است که ما تصور می‌کردیم. همچنین فاصله نسبتا زیادی در مواضع دو طرف وجود دارد.» او افزود: «ممکن است بعضی از فعالیت‌های هسته‌ای را برای مدت زمان مشخصی با هدف اعتمادسازی محدود کنیم، اما این مساله به معنای صرفنظر کردن از حقوق هسته‌ای خود نیست.»
دیدار ظریف و رییس شورای اتحادیه اروپا
وزیر خارجه ایران پیش از دیدار «اشتون»، با «هرمان ون رومپوی»، رییس شورای اروپا ملاقات کرد. به گزارش «ایرنا» وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگو درخصوص مذاکرات هسته‌ای، پایبندی کامل طرف‌های مذاکره به تعهداتشان را مهم و تعیین‌کننده خواند و دستیابی به راه‌حل جامع را کاملا ممکن دانست. او ادامه داد: «همه طرف‌های مذاکره باید با حساسیت به توافقات عمل کرده و مانع از پیچیدگی و انحراف توافقات به عمل‌آمده شوند.» همچنین «رومپوی» در این گفت‌وگو ایران را یک شریک خوب برای اتحادیه اروپا دانست و گفت: «ظرفیت‌های مثبت و بالقوه ایران برای همکاری‌های آینده برای ما اهمیت دارد.» او همچنین بر اراده کشورهای اروپایی برای رسیدن به توافق جامع با ایران تاکید کرد. «هرمان ون رومپوی» پیش از این در سمت نخست‌وزیر بلژیک مشغول فعالیت بود. «رومپوی» و «کاترین اشتون» در آبان سال 88 از سوی رهبران اتحادیه اروپا به ترتیب به ریاست شورای اروپا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منصوب شدند. ظریف پس از انجام دیدارهایش در بروکسل، راهی لوکزامبورگ و سپس ایتالیا می‌شود تا با «فدریکا موگرینی» وزیرخارجه ایتالیا دیدار و گفت‌وگو کند. او شنبه‌شب در اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل به عنوان جانشین «کاترین اشتون» برای سمت مسوول سیاست خارجی این اتحادیه انتخاب شد. دوره فعالیت اشتون به عنوان رییس هیات مذاکره‌کننده «1+5» در گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران ماه آینده (اکتبر) به پایان می‌رسد اما قرار است او تا پایان مهلت تمدیدشده (۲۴ نوامبر)، همچنان هدایت مذاکرات هسته‌ای با ایران را به عهده داشته باشد.
اجرای گام‌به‌گام توافق
10روز پس از سفر یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و یک‌هفته پس از زمان تعیین‌شده برای اقدام ایران به پنج‌گام عملی موردتوافق با آژانس، «رضا نجفی»، نماینده دایم ایران در این نهاد بین‌المللی، گفت که در حال اجرای پنج‌گام توافق‌شده هستیم. به گزارش «ایرنا» او با بیان اینکه با جدیت درحال اجرای پنج‌گام عملی توافق‌شده با آژانس هستیم، گفت: «ادامه مباحث درباره مقالات علمی چاپ‌شده در ایران درخصوص محاسبات نوترونی رآکتورهای هسته‌ای و ادعاهای پیرامون، در آینده نزدیک دنبال می‌شود.» «ارایه اطلاعات مربوطه موردتوافق و توضیحات مربوط به مطالعات صورت‌گرفته یا مقالات منتشرشده در ایران» از جمله پنج‌گام عملی‌ای است که ایران در توافق 30اردیبهشت با آژانس نسبت به آن متعهد شده و قرار بود تا سوم  شهریور جاری، پایان پذیرد. نجفی با بیان اینکه «اجرای پنج‌گام عملی توافق‌شده با آژانس مدتی قبل آغاز شده بود» گفت: «سه‌گام از پنج‌گام مزبور اکنون کاملا اجرا شده و درخصوص دوگام دیگر، علاوه بر انجام مذاکرات در تاریخ 25مرداد، همزمان با خاتمه‌یافتن موضوع چاشنی‌های انفجاری در ایران؛ یک‌نشست فنی نیز در تاریخ 9 شهریور در تهران با حضور هیات کارشناسی آژانس برگزار شد.» او تاکید کرد: «باتوجه به پیچیده‌بودن مباحث، قبلا پیش‌بینی می‌شد که اتمام بررسی‌ها تا تاریخ 25 آگوست (سوم‌شهریور) ممکن نباشد و قرار است ادامه این مباحث در آینده نزدیک دنبال شود.» پیش از توافق اردیبهشت‌ماه، ایران و آژانس در دو نوبت (آبان و بهمن سال گذشته) برای انجام 13گام عملی از سوی تهران توافق کرده بودند. آژانس در گزارش‌های ارایه‌شده از سوی مدیرکل نهاد بین‌المللی از همکاری ایران در این مورد، ابرازرضایت کرده است.
-------------------
رییس تازه سیاست خارجی اتحادیه اروپا:
امیدواری به توافق جامع با ایران تا نوامبر

ایرنا: «فدریکا موگرینی»، وزیر خارجه ایتالیا در نخستین اظهارات خود پس از انتخاب‌شدن به‌عنوان مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ابراز امیدواری کرد تا نوامبر 2014 (سوم آذر امسال) توافق جامع هسته‌ای با ایران به دست‌ آید. «موگرینی» برای حل مساله هسته‌ای ایران، ابراز خوشبینی کرده و معتقد است پس از دستیابی به توافق نهایی، اوضاع در منطقه خاورمیانه نیز تغییر خواهد کرد. او همچنین تاکید دارد که ایران می‌تواند نقشی مثبت در ثبات منطقه خاورمیانه ایفا کند.

دیدگاه‌ها(۰)