۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۱۰۳ - ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۱ شهريور
یک‌سال بعد از وعده روحانی و فوریت طرح مجلس، نوبخت اعلام کرد
احیای «سازمان مدیریت» را به نظرسنجی می‌‌‌گذاریم
شرق: با گذشت یک‌سال از عمر دولت یازدهم، هنوز دولت به تصمیم جامعی در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نرسیده است. در حالی که برخی از کارشناسان اقتصادی گفته‌اند دولت قصد احیای سازمان مدیریت‌وبرنامه‌ریزی را ندارد، اما سخنگوی دولت گفته است تا یک‌ماه آینده در مورد احیای این سازمان تصمیم‌گیری می‌شود.
با این تصمیم‌گیری مشخص می‌شود آیا این سازمان می‌تواند هفت‌سال بعد از انحلال ناگهانی خود مجددا فعالیتش را از سر بگیرد یا آنکه انحلال شبانه این سازمان در دولت نهم، مهر توقف کامل را بر فعالیت این نهاد تصمیم‌ساز کشور زده است؟ پایه‌های سازمان برنامه‌وبودجه‌ای که محمود احمدی‌نژاد دستور برکناری مدیران آن را شبانه اعلام کرد، در سال 27 با عنوان سازمان برنامه‌وبودجه، تشکیل شده بود و قدمتی 60ساله داشت. در سال 78 با هدف یکپارچگی در برنامه‌های توسعه و فراهم‌کردن زمینه اجرای آنها، سازمان برنامه‌وبودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور با هم ادغام شدند و سازمان مدیریت‌وبرنامه‌ریزی تشکیل شد. اما این سازمان در سال 86 به دستور محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور وقت منحل شد و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی بخشی از وظایف آن را برعهده گرفت. کسری بودجه‌های پی‌درپی، تاخیرهای چندماهه در ارایه لایحه بودجه به مجلس و مشکلات بسیار دیگری که در عرصه تصمیم‌سازی رخ داد همه‌وهمه سبب شد تا کارشناسان این حوزه خواستار احیای مجدد این سازمان شوند. اهمیت احیای سازمان مدیریت‌وبرنامه‌ریزی تا جایی پیش رفت که روحانی در قامت رییس‌جمهور جدید ایران در نخستین نشست خبری خود اعلام کرد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را دوباره احیا می‌کند. در روز 28خرداد (سه‌روز پس از انتخاب روحانی به‌عنوان ریاست‌جمهوری) هم مجلس شورای اسلامی یک‌فوریت تشکیل سازمان مدیریت را تصویب کرد.
انتخاب دیرهنگام از بین سناریوهای مختلف
حال روز گذشته محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود که به‌مناسبت «ارزیابی عملکرد یک‌ساله معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی برگزار شد» به اصلی‌ترین سوال موجود یعنی احیا یا عدم احیای سازمان مدیریت صنعتی پاسخ داد. وی گفته است: «در مورد احیای این سازمان سناریوهای مختلفی مطرح است. از جمله اینکه به‌صورت سازمان مدیریت احیا شود یا سازمان برنامه‌وبودجه یا اینکه به‌عنوان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ادامه فعالیت دهد یا وضع دیگری داشته باشد. ما در حال دریافت و بررسی نظر کارشناسان هستیم و تا یک‌ماه آینده برای انتخاب یکی از این حالت‌ها به جمع‌بندی خواهیم رسید.» نوبخت تاکید کرده است: «در حال حاضر سازمان با مشکلی روبه‌رو نیست و با ایجاد دو معاونت در ریاست‌جمهوری کارهای لازم انجام می‌شود، بنابراین اینکه برخی می‌گویند دولت موضوع احیای سازمان مدیریت را فراموش کرده درست نیست.» آنچه از اظهارات نوبخت و اقدامات معاونت برنامه‌ریزی برداشت می‌شود این است که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یا احیا نخواهد شد یا احیای آن به‌زودی انجام نمی‌شود و حتی اگر این سازمان احیا شود احتمالا نه نقشی در تدوین برنامه ششم خواهد داشت و نه در بودجه سال 94.
دولت مدتی است که سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه را در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری تدوین و به رییس‌جمهور تسلیم کرده است. پس حتی اگر سازمان احیا شود، در تدوین سیاست‌های برنامه ششم نقش نخواهد داشت. از طرف دیگر بر اساس گفته‌های نوبخت، در مهر ماه درخصوص احیای این سازمان تصمیم‌گیری می‌شود و دولت باید دوماه بعد از آن یعنی 15 آذر لایحه بودجه سال 94 را به مجلس تقدیم کند. پس این سازمان در صورت احیا در تدوین بودجه هم نقشی نخواهد داشت.
2906 طرح نیمه‌تمام دولت دهم
نوبخت در ادامه سخنان خود به موضوعات دیگری هم اشاره کرد. طرح‌های ناتمام دولت دهم یکی از مهم‌ترین این مورد بود. وی با بیان اینکه 2906 طرح نیمه‌تمام در دولت قبل وجود داشت که البته هر طرح برای خودش شامل چهار یا پنج پروژه است، گفت: اجرای این طرح‌ها 400‌هزار‌میلیاردتومان منابع مالی نیاز دارد، البته بسیاری از طرح‌ها درحال‌حاضر دارای توجیه اقتصادی نیستند، که درمورد اجرای این طرح‌ها بازنگری خواهد شد. همچنین وی درمورد رقم بازگشتی عیدانه سال 91 به صندوق توسعه ملی با توجه به آمارهای متفاوت مقامات این صندوق تصریح کرد: همانگونه که قرار بود طی سال گذشته، امسال و سال آینده رقم 7/2‌میلیارددلاری را به صندوق بازگردانیم، تاکنون اینگونه بوده و قسط سال گذشته را پرداخته‌ایم و اکنون نیز درحال بازگرداندن مابقی آن هستیم. نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگاری درمورد تصویب برداشت از صندوق توسعه ملی برای هزینه در وام ازدواج از سوی مجلس، گفت: ما چندان موافقتی با این موضوع نداریم، چراکه معتقدیم بهتر است منابع صندوق توسعه ملی را در توسعه طرح‌های عمرانی و زیربنایی کشور هزینه کنیم. این درحالی است که همان‌طور که وعده داده بودیم از بعد از عید فطر، پرداخت وام ازدواج را با تمهیداتی که در نظر گرفتیم، آغاز کردیم.
نوبخت در ادامه اظهارات خود به نرخ رشد اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی ما این است که طی شش‌ماهه اول سال‌جاری بیش از یک‌درصد رشد اقتصادی داشته باشیم. این رقم تا پایان سال به نزدیک دودرصد خواهد رسید. وی با بیان اینکه از 2/4میلیارددلار منابع مالی رفع توقیف‌شده کشور، هیچ رقمی وارد بودجه نشده است، افزود: از ابتدای سال‌جاری تا ششم‌شهریور سال جاری 56‌هزار‌میلیاردتومان اعتبارات هزینه‌ای اختصاص یافت که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3/1برابر شده؛ همچنین اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نسبت به دوره مشابه سال قبل 7/3 برابر شده است. تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی نیز در این مدت 2/3برابر و دارایی‌های سرمایه‌ای استانی نیز 1/8برابر شده است که البته این رقم تا هفته قبل 13برابر بود. تخصیص اعتبارات جاری فقط 85درصد است که این کار در خروج اقتصاد ایران از رکود، بسیار موثر است.  آماده‌سازی سیاست‌های کلی پیش‌نویس برنامه ششم، تدوین برنامه اضطراری برای مقابله با تحریم‌ها، درآمد 71‌هزار‌میلیاردتومان از منابع عمومی بودجه، تخصیص صددرصدی اعتبارات تا پایان سال، از دیگر محورهای سخنان نوبخت بود.

دیدگاه‌ها(۰)