۱۳۹۶ پنج شنبه ۳ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۲۴۹ - ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۰ اسفند
رییس کمیته محیط‌زیست شورا خبر داد
تخریب ۵هزارهکتار از باغات تهران

شرق: رییس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، گفت: در سال‌های اخیر از ۱۴هزارهکتار باغات تهران، پنج‌هزارهکتار کسر شده است که در صورت تداوم این موضوع، شهر تهران غیرقابل‌زندگی خواهد بود. متاسفانه در چندسال اخیر 5/47 هکتار از باغات جنوبی همت کسر شده است که این موارد از دغدغه‌های اعضای شورای شهر محسوب می‌شود و ما امیدواریم در آینده تلاش زیادی برای حفظ باغات و فضای سبز صورت گیرد. 
وی در ادامه با بیان اینکه شهرداری تهران تا سه‌سال زمان دارد که پروانه ساخت‌وساز را به باغات و فضای سبز ندهد و ممانعت‌های لازم را انجام دهد، گفت: بعد از سه‌سال متاسفانه مالکان با مراجعه به مراجع قضایی اقدام به اخذ حکم تخریب باغ یا فضای سبز می‌کنند.رییس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای‌اسلامی شهر تهران، تصریح کرد: اشکالات عمده‌ای در طرح جامع و طرح تفصیلی وجود دارد که این طرح ضدمحیط‌زیست بوده و به‌جای اینکه باغات در پهنه جی قرار بگیرند در پهنه دیگری پیش‌بینی شده‌اند. حقانی گفت: با توجه به اعتقاد کارشناسان محیط‌زیست و تاکید کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای‌اسلامی شهر تهران، طرح الزام شهرداری تهران به تملک باغات کن مطرح شده است که این طرح می‌تواند در حفظ بقیه باغات کن موثر باشد. رییس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای‌اسلامی شهر تهران، گفت: با ارایه این طرح و با حمایت رییس شورای شهر تهران پیش‌بینی می‌شود مابقی باغات کن در آینده حفظ شود. حقانی افزود: با همت اعضای شورای شهر و به‌ویژه ریاست شورا و به پیشنهاد کمیسیون سلامت، حفظ پهنه جنوبی برای باغات جنوبی بزرگراه همت با اکثریت آرا به تصویب رسید که این نیز گام دیگری برای حفظ باغات در شهر تهران محسوب می‌شود. وی در ادامه با بیان اینکه باغات طرشت آخرین نفس‌های خود را می‌کشد، گفت: باید در این زمینه نیز اقداماتی در شورای شهر و نهایتا شورایعالی شهرسازی در دستور کار قرار گیرد. 
رییس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای‌اسلامی شهر تهران، اظهار کرد: در سال گذشته و براساس آمار، شهرداری تهران 18هزارمیلیاردتومان از فروش تراکم و تغییر کاربری کسب کرده است که این مطلوب نبوده و ما باید به‌سمت درآمدهای پایدار برویم. 
حقانی، تاکید کرد: با تلاش‌های صورت‌گرفته در کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری در یک‌سال گذشته،، از تخریب 20 باغ در شهر تهران جلوگیری شده است و برای حفظ سایر باغات نیز مصوبات لازم تصویب شده است. رییس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای‌اسلامی شهر تهران، اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که بنده به‌شخصه آن را پیگیری کرده‌ام، موضوع بوستان مادر و زمین 71هزارمتری آن بود که این فضا تبدیل به برج نشود، اما در همین بخش نیز بنده به‌دنبال تقابل‌های سیاسی نبوده‌ام اما تذکرات لازم را به شهردار تهران درخصوص این پروژه داده‌ام و هم‌‌اینک نیز پرونده بوستان مادر مراحل قضایی و بازرسی خود را طی می‌کند. وی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به بحران آب در شهر تهران، گفت: عدم برنامه‌ریزی و مدیریت ناصحیح، ما را در این شرایط قرار داده و این در حالی است که مصرف آب در شهر تهران سه‌برابر شهرهای آسیایی و اروپایی است و ما باید بتوانیم الگوی مصرف را در این زمینه رعایت کنیم و در غیراین‌صورت در آینده نزدیک و با توجه به شرایط، با جیره‌بندی آب روبه‌رو خواهیم شد. حقانی ادامه داد: متاسفانه ما در شرایطی هستیم که چوب عدم مدیریت در گذشته را می‌خوریم و هم‌اکنون طبیعت با ما قهر کرده و شهر تهران دچار خشکسالی شده است و متاسفانه هرساله 60سانتیمتر از سطح آب‌های زیرزمینی در شهر افت می‌کند. رییس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای‌اسلامی شهر تهران، تصریح کرد: هم‌اکنون نیمی از آب شرب تهران توسط 500 چاه آب تامین و پیش‌بینی می‌شود در صورتی که بیش از حد بارگذاری شود و استانداردهای لازم در نظر گرفته نشود، در آینده با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم بود. 


دیدگاه‌ها(۰)