۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۴۶۶ - ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۷ آذر
شایعه حضور نهادهای امنیتی و اینترپل وتکذیب کفاشیان
24 ساعت عجیب فدراسیون فوتبال

با وجود شایعاتی که یکشنبه‌شب در شبکه‌های اجتماعی سرِ زبان‌ها افتاد، خبر «ورود نهادهای امنیتی به دفتر کفاشیان در فدراسیون فوتبال» تا روز گذشته بازتاب رسمی‌ای در رسانه‌های کشور نداشت. با‌این‌حال روز گذشته ابتدا «تابناک» این خبر را روی خروجی سایتش گذاشت. این سایت خبری که منبعش را «منبع آگاه» معرفی کرده بود نوشت در فاصله سه ماه تا برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال، نامه‌ها و مدارک دفتر علی کفاشیان توسط یک نهاد نظارتی ضبط شد. این خبر درست در راستای همان شایعاتی بود که یک روز قبل به گوش رسیده بود. اینکه مأموران یک نهاد امنیتی با حضور ناگهانی در دفتر رئیس فدراسیون فوتبال، نامه‌ها و مدارک موجود در میز کار و کارتابل‌های اتاق کار علی کفاشیان را جمع‌آوری و ضبط کردند. البته گفته شد علاوه بر ضبط مدارک، مأموران مذکور وجه نقد و ارز موجود در اتاق علی کفاشیان را هم صورتجلسه کردند تا بررسی‌های لازم انجام شود. 
تأیید خبر توسط حراست وزارت ورزش و جوانان
خبر ورود نهادهای نظارتی به دفتر کفاشیان وقتی رسمیت بیشتری پیدا کرد که حسنی‌خو، مدیر حراست وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با «ایسنا» این خبر را تأیید کرد. او دراین‌باره گفت: «این اتفاق توسط نهادهای مسئول رخ داده است و این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است. اطلاعات دقیق‌تری از این موضوع درحال‌حاضر وجود ندارد. نفیاً یا اثباتاً چیزی دراین‌باره تأیید یا رد نمی‌شود، درحال‌حاضر نیز نمی‌توان جزئیات بیشتری را در این رابطه بیان کرد. اگر لازم باشد در آینده دراین‌باره توضیحاتی داده خواهد شد». با مطرح‌شدن رسمی این موضوع بیشتر نگاه‌ها به سمت گزارشی رفت که پیش‌تر گفته می‌شد توسط کمیسیون اصل 90 مجلس درباره «وجود فساد در فوتبال» تهیه شده و قرار است به‌زودی در صحن مجلس خوانده شود. تصور اولیه بر این بود که این مأموران به دستور همین نهاد به دفتر کفاشیان در فدراسیون فوتبال رفته‌اند ولی صحبت‌های پورمختار، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با «کاپ» این شایعه را هم رد کرد؛ او با بیان این موضوع که در جریان این اتفاقات نیست طرح چنین شایعه‌ای را رد کرد. 
پای «اینترپل» هم به میان آمد
با بیشتر منتشر‌شدن این اخبار در رسانه‌ها سایت «90» هم با استناد به خبر «تابناک» به موضوع دیگری اشاره کرد؛ این سایت خبری با استناد به موج گسترده فساد در «فیفا»، ورود سرزده نهادهای نظارتی در دفتر کفاشیان را بی ارتباط به موضوع فساد در فیفا ندانست و نوشته بود که ممکن است این ورود، به دستور مسئولان اینترپل صورت گرفته باشد. درحال‌حاضر مسئولان «اف‌بی‌آی» به پیشتازی پلیس آمریکا و سوئیس در سطح گسترده‌ای به بازداشت و بازجویی از افرادی می‌پردازند که دستشان در پرونده فساد در فیفا‌ گیر است. این تصور هم اگرچه در ابتدا بی‌ربط دانسته نمی‌شد ولی خیلی زود توسط شخص اول فدراسیون تکذیب شد. 
کفاشیان از توهم  گفت
اخبار حضور نهادهای امنیتی در دفتر کفاشیان درست درحالی‌که شیب صعودی گرفته بود به‌یکباره با صحبت‌های علی کفاشیان رو به نزول گذاشت. رئیس فدراسیون فوتبال با بیان این موضوع که مطلب نوشته‌شده درباره حضور مأموران امنیتی در دفتر من توهم است، به سایت «کاپ» توضیحاتی درباره شایعات مطرح‌شده داد و گفت: «واقعا نمی‌دانم این چه خبرهایی است. اینکه به دفتر من آمده‌اند و اسناد مرا ضبط کرده‌اند جای تعجب دارد. سازمان بازرسی در همه ارگان‌ها حاضر است. همین‌طور که دوستان در این نهاد به فدراسیون فوتبال هم می‌آیند. نمایندگان سازمان بازرسی در ماه چند بار به فدراسیون فوتبال می‌آیند و در همین فدراسیون دفتر نیز دارند. واقعا من از این خبر تعجب کردم. دوستانی که به دفترم آمدند نه از نهادهای امنیتی که از سازمان بازرسی بودند. مأموران سازمان بازرسی با ما جلسه‌ای داشتند و قراردادها را با هم در این جلسه بررسی و مرور کردیم و نه دستگیری صورت گرفت و نه ضبط اسناد. فقط در حد یک جلسه بود که در همه ادارات و ارگان‌ها انجام می‌شود. قبلا هم در فدراسیون فوتبال این موضوع اتفاق افتاده بود. البته من از این موضوع ناراحت نیستم چون توهم است».


دیدگاه‌ها(۰)