۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۴۹۱ - ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۰ دي
تلاش ديپلماتيك براي كنترل تنش
ضدحمله به عربستان با نامه‌هاي ظريف

جواد ظريف در راستاي اتفاقات رخ‌داده بين ايران و عربستان، نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان‌ملل متحد، دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی و وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان‌ملل متحد ارسال کرد.
وزير خارجه ايران در این نامه‌ها به «تحولات تأسف‌آور اخیر بین ایران و عربستان سعودی» در روزهای اخیر اشاره کرده و نمونه‌هایی از اقدامات مستقیما تحریک‌آمیز عربستان سعودی در مقابله با ایران را نام برده است: «حمله نظامی علیه اماکن دیپلماتیک ایران در یمن و حمایت از تروریست‌ها در حمله به این اماکن در کشورهای دیگر، بدرفتاری مداوم با زائران ایرانی، نفرت‌پراکنی در خطبه‌های سخنرانان رسمی سعودی، نه‌تنها علیه ایران، بلکه علیه تمام مسلمانان شیعه، گردن‌زدن غیرقابل‌توجیه و تحریک‌کننده علمای شیعه و بالاخره تحریک جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران».
وزیر خارجه تأکید کرده است در همه این موارد، ایران به پشتوانه اعتماد به قدرت آرمان، ایمان راسخ و مردم خود از اقدامات تلافی‌جویانه، قطع یا حتی کاهش سطح روابط با عربستان سعودی پرهیز کرده و در مقابل نفرت‌پراکنی فرقه‌گرایانه سعودی، همگان را به وحدت اسلامی فرا خوانده است. درحالی‌که عربستان سعودی یا عواملش اماکن دیپلماتیک ایران را هدف قرار داده و دیپلمات‌ها و شهروندان عادی ایرانی را به قتل رسانده‌‌اند، دولت ایران با صراحت حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در 12 دی را محکوم، سلامت و عزت دیپلمات‌های سعودی را تضمین و اقدامات فوری درباره بازسازی مجتمع دیپلماتیک سعودی اتخاذ کرده است. ایران در بالاترین سطح، اراده خود برای مجازات متخلفان براساس قانون را اعلام و اقدامات تنبیهی علیه کسانی که در حفاظت از اماکن دیپلماتیک قصور ورزیده بودند، اتخاذ و تحقیقات داخلی برای مشخص‌شدن علل حادثه و جلوگیری از تکرار آن را آغاز کرده است.
وزير خارجه ايران در حالي اين نامه را نوشته كه به دنبال اعدام شيخ‌نمر، تعرض گروهي خودسر به سفارت عربستان در ايران، رياض روابط خود را با تهران قطع كرد. به دنبال آن، بحرين، سودان، سومالي و جيبوتي روابط خود با ايران را قطع كردند و تعدادي از كشورهاي عربي نيز در بيانيه‌هايي نسبت به اتفاق رخ‌داده مقابل سفارت رياض در تهران، اعتراض كردند. امارات نيز سطح رابطه خود با ايران را از سفير به كاردار كاهش داد اگرچه هفته گذشته نامه‌اي از سوي نماينده ايران در سازمان‌ملل به بان‌كي‌مون نوشته شد كه بر تعهد ايران به حفظ اماكن ديپلماتيك تأكيد مي‌كرد. سخنگوي وزارت ‌خارجه ايران نيز بعد از اعلام قطع روابط از سوي عربستان، تأكيد كرد رياض در حالي اين كار را كرد كه اوضاع تحت كنترل بود و ديپلمات‌هاي عربستان در امنیت بودند. ظریف در اين نامه بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای عمل به تعهداتش براساس حقوق بین‌الملل و اسناد مرتبط، به‌ویژه کنوانسیون 1961 وین درباره روابط دیپلماتیک و کنوانسیون 1963 وین درباره روابط کنسولی تأکید کرده است.
وزير خارجه در ادامه اين نامه تأكيد كرده است: «نشانه‌هایی وجود دارد که برخی در عربستان سعودی در کار گرفتارکردن تمام منطقه در بحران هستند و بیم آن دارند با کناررفتن ابرهای تصنعی تهدید ایران هسته‌ای، تهدیدات واقعی جهانی که توسط افراطیون و حامیانشان پدید آمده است، برملا شود». او یادآور شده است: «دست‌اندرکاران کشتارهای افراط‌گرایانه و نیز اغلب اعضای القاعده، طالبان، داعش و جبهه النصره شهروندان سعودی هستند یا توسط عوام‌فریبان مستظهر به منابع مالی نفتی شست‌وشوی مغزی شده‌اند. هم‌اینان پیام ضداسلامی نفرت و طرد و فرقه‌گرایی را ظرف چند دهه در جهان گسترانده‌اند. ما هیچ علاقه یا میلی به بالاگرفتن تنش درهمسایگی خود نداریم. ما همه نیازمندیم در مقابل تهدیدات افراط‌گرایان علیه خودمان متحد شویم. در واقع، رئیس‌جمهور و من از اولین روزهای پس از انتخابات، پیام‌های عمومی و خصوصی‌ای مبنی بر آمادگی برای گفت‌وگو و زمینه‌سازی ثبات منطقه‌ای و مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی به عربستان ارسال کردیم. عربستان سعودی باید دست به انتخابی بسیار مهم بزند. آنها می‌توانند به حمایت از تروریست‌های افراطی و ترویج نفرت فرقه‌ای ادامه دهند یا راه حسن هم‌جواری و ایفای نقش سازنده در ثبات منطقه‌ای را انتخاب کنند. امیدواریم عربستان سعودی نسبت به پیمودن راه خرد متقاعد شود».
ظریف عصر دیروز نیز در دیداری که با جانگ مینگ، معاون وزیر امور خارجه چین، داشت به بررسی و تبادل نظر درباره منطقه پرداخت. او با اشاره به جایگاه مهم و نقش عربستان و ایران در تحولات منطقه، رویکردهای ایران را در سیاست خارجی، عاقلانه ارزیابی کرد و درباره روابط ایران و عربستان گفت: «ما تاکنون اقدامات منفی عربستان را با بردباری پاسخ داده‌ایم، چراکه تعقل ایرانی با رویکردهای نسنجیده و خام مقامات عربستان همواره فاصله دارد و ما به دنبال تنش در منطقه نیستیم».
ظریف در این دیدار از نقش سازنده چین در مراحل مختلف مذاکرات 1+5 با جمهوری اسلامی ایران و نتایج توافق برجام نیز ابراز خرسندی کرد و گفت: «ما سفر آینده نزدیک رئیس‌جمهوری چین به جمهوری اسلامی ایران را دارای نتایج فراوانی می‌دانیم و آثار خوبی را برای این سفر متصور بوده و امیدواریم بتوانیم چشم‌انداز پایه‌های همکاری‌های جامع راهبردی دو کشور را ایجاد کنیم».


دیدگاه‌ها(۰)