۱۳۹۶ سه شنبه ۱ اسفند
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۴۹۲ - ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۱ دي
اين بار شرودر به عنوان تاجر مي‌آيد
صدراعظم پیشین در تهران

شرق: آقای صدراعظم بالاخره راهی تهران شد. گرهارد شرودر، اگرچه هنوز با عنوان پیشین راحت‌تر شناخته می‌شود اما اكنون نه در قالب صدراعظم كه با عنوان یك تاجر اقتصادی راهی تهران می‌شود. او قرار است روزهایی كه در تهران است، با علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و وزیر علوم دیدار كند. او در رأس یک هیأت اقتصادی به تهران آمده است.
صدراعظم پیشین آلمان در حالی به تهران سفر می‌كند كه در چند ماه بعد از توافق هسته‌ای ایران و كشورهای 1+5، بیشترین میهمانان تهران، آلمانی بودند. زیگمار گابریل، معاون صدراعظم آلمان، چند روز بعد از توافق در رأس هیأتی اقتصادی به تهران سفر كرد. در این سفر یک‌روزه علاوه بر معاونان وزیر اقتصاد و انرژی آلمان و مسئولان سیاسی اقتصادی این کشور، رؤسا و اعضای هیأت‌مدیره 20 شرکت بزرگ آلمانی نیز به همراه خبرنگاران و سردبیران ارشد رسانه‌های بزرگ این کشور به تهران آمدند. پیش از آن هم مدیرعامل چند کمپانی بزرگ اقتصادی آلمان به ایران سفری محرمانه داشت. در آن سفر مدیرعامل فولکس واگن جزء مهم‌ترین میهمانان تهران بود.  
آلمانی‌ها بیشترین مسافر تهران 
آبان‌ماه هم هیأت بلندپایه اقتصادی از ایالت باواریای آلمان سفری پنج‌روزه به ایران داشت. هیأتی 130نفره با ریاست وزیر اقتصاد ایالت باواریا به طور رسمی دفتر گسترش تجارت باواریا را در تهران افتتاح کردند. سفر فرانك والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان هم در بینابین همین سفرها انجام شد، سفری در قالب روابط دوجانبه كه با حضور او در كنفرانس منطقه‌ای مونیخ در تهران هم‌زمان شد. یك مقام وزارت صنعت و معدن چندی‌پیش اعلام كرد «بیشترین آمار سفر هیأت‌های تجاری و اقتصادی به ایران در ۹ ماه سال 94 را آلمانی‌ها با اعزام ۱۲ هیأت به خود اختصاص داده‌اند». 
این سفرها در حالی پیاپی هم قرار می‌گیرد و به سفر «شرودر» منجر ‌شده كه توافق هسته‌ای به اجرا نزدیك می‌شود. به دنبال اجرای این توافق، تحریم‌های اقتصادی برداشته می‌شود و یك‌ بار دیگر ایران می‌تواند با جهان در تعامل اقتصادی قرار بگیرد. تحریم‌هایی كه در سال‌های گذشته اقتصاد ایران را تنها به چند كشور مثل چین و تركیه وابسته كرده بود كه به لطایف الحیل با ایران معامله می‌كردند تا مستوجب مجازات‌های بین‌المللی نشوند. اما برجام اكنون تنها موضوع موردبحث در دیپلماسی ایران نیست. ماجرای تنش بالاگرفته بین ایران و عربستان نیز از هفته گذشته به موضوعات مرتبط با ایران افزوده شده است. درحالی‌كه ریاض به دنبال صف‌آرایی جدی بین كشورهای عربی و آفریقایی علیه ایران است، اما تعاملات اروپایی و آمریکایی كشور به‌خوبی و به سیاق قبل از این ماجرا، پیش می‌رود. تاكنون هیچ‌كدام از هیأت‌های اروپایی سفر خود را لغو یا جابه‌جا نكرده، علاوه بر آنكه گروهی نیز ابراز علاقه كرده‌اند در جریان رابطه دو كشور، ایفای نقش كنند؛ نظیر آن، انگلیس، آلمان و روسیه و برخی كشورهای منطقه است. در دیالوگ‌های میهمانان تهران در روزهای گذشته نیز موضع‌گیری درباره رابطه ایران و عربستان اضافه شده ‌است. اگرچه آنها اقدام به تجاوز به برخی اماكن دیپلماتیك ریاض را محكوم كرده‌اند اما اعلام قطع رابطه از سوی عربستان و افزایش تنش بین دو كشور را به صلاح منطقه نمی‌دانند.
منتقد هولوكاست 
شرودر میهمان امروز تهران، صدراعظم سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ آلمان است. نام كاملش «گرهارد فریتز کورت شرودر» ۷۱ ساله و متولد موسنبرگ آلمان است. او پیش از آنکه به صورت تمام‌وقت در زمینه سیاست فعالیت کند، یک وکیل بود و پیش‌ از اینکه به سمت صدر‌اعظمی منصوب شود، هشت سال (از ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸) نخست‌وزیر ایالت «لور ساکسونی» بود. سال ۲۰۰۵ و پس از شکست «حزب سوسیال‌دموکرات» آلمان در انتخابات، شرودر سمت خود را به «آنگلا مرکل» از «اتحادیه دموکرات مسیحی» واگذار کرد.
شرودر پیش از این هم به تهران سفر كرده و با محمود احمدی‌‌نژاد و سید‌محمد خاتمی هم دیدار كرده ‌است. اما او در دوره صدراعظمی خود به تهران سفر نكرده است. این بار هم قرار بود در آخرین ماه میلادی سال 2015 به ایران سفر کند، اما به دلیل درگذشت «هلموت اشمیت» صدراعظم اسبق آلمان این سفر به تعویق افتاد. شرودر اسفند 1387 نیز به ایران سفر کرده‌ بود. «ایسنا» نوشته: «او در این سفر با محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌‌جمهور وقت، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، قالیباف، شهردار تهران، منوچهر متکی‌، وزیر امور خارجه وقت، غلامحسین نوذری وزیر وقت نفت، محمد نهاوندیان، رئیس وقت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و  رئیس‌جمهوری دولت اصلاحات ملاقات کرد». 
دویچه‌وله آن‌زمان گزارش داده كه دیدار شرودر با رئیس‌جمهور دولت اصلاحات «بسیار گرم و دوستانه برگزار شد؛ حتی گفته می‌شود این دو سیاست‌مدار به زبان آلمانی با یکدیگر به گفت‌وگو پرداختند».
شایعه میانجی‌گری بین ایران و آمریکا
 در آن سفر گفته می‌شد شرودر با عنوان میانجی‌گری بین ایران و آمریکا به تهران سفر كرده ‌است كه انجام سفر او با اطلاع دولت آلمان و حمایت وزارت امور خارجه این کشور می‌توانست آن شایعه را تقویت كند. اما دولت ایران این شایعه را رد كرد. شرودر در همان سفر خواستار گفت‌وگوی مستقیم تهران و واشنگتن شد. بااین‌حال او خودش هم گفته بود حامل هیچ پیامی از سوی واشنگتن برای ایران نیست اما درباره مسائل سیاسی با رهبران ایران گفت‌وگو می‌كند. آن زمان مذاكرات ایران و 1+5 در بدترین شكل خود پیش می‌رفت؛ قطع‌نامه‌های تحریمی متعددی با هدف بازدارندگی هسته‌ای ایران تصویب شده‌ بود و ایران و آمریکا نیز دریكی از سال‌های سه دهه قطع رابطه با هم بودند. بر اساس اخباری كه تاكنون منتشر شده، مذاكرات محرمانه ایران و آمریکا در دولت احمدی‌نژاد نیز از سال 90 و به ابتكار علی‌اكبر صالحی آغاز شد نه با تلاش‌های شرودر. با این حال صدراعظم پیشین در آن سفر بر این مسئله تأکید کرد که ایران بهتر است بعد از ۳۰ سال پیشنهاد «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور ایالات متحده، را برای آغاز دیالوگ بپذیرد. او در همان سفر از سخنان احمدی‌نژاد در انکار هولوکاست انتقاد كرد و این‌گونه اظهارنظرها را باعث انحراف تلاش‌ها برای یافتن راه‌حلی مشترک برای تعارض خاورمیانه دانست.
شاید سفری گازی
هم‌زمان با سفر پیشین شرودر به ایران، علیرضا شیخ‌عطار، سفیر وقت ایران در آلمان، گفته بود مهم‌ترین محور گفت‌و‌گوی شرودر، صادرات گاز ایران به اروپاست. «آقای شرودر رئیس کنسرسیوم گاز نورد استریم روسیه (انتقال‌دهنده گاز حوزه قفقاز به اروپا) است؛ بنابراین به عنوان یک صاحب‌نظر قرار است درخصوص صادرات گاز ایران به اروپا با وزیر نفت دیدار و رایزنی کند». گفته می‌شود شرودر و ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، روابط نزدیکی با هم دارند و در جریان تمایل ایران به صادرات گاز به اروپا، روسیه و نقش آن غیرقابل‌چشم‌پوشی است. حال در جریان آخرین چالش رخ‌داده بین روسیه و تركیه نیز بار دیگر بحث انتقال گاز از ایران به اروپا مطرح شده كه البته به نظر نمی‌رسد عملی باشد، اما به نظر می‌رسد در مذاكرات اقتصادی صدراعظم پیشین در تهران مطرح باشد. گرهارد شرودر با پروفسور سمیعی، جراح ایرانی خوش‌نام ساكن هانوفر نیز دوستی دیرینه دارد و قبلا به دعوت او به ایران سفر کرده ‌بود.
هیأتی 27نفره
خبرنگار برلین ایرنا گزارش داده «گرهارد شرودر» صدراعظم سابق آلمان در یک سفر سه‌روزه همراه با یک هیأت 27نفره که بیشتر نمایندگان شرکت‌های آلمانی و اقتصادی هستند، به تهران سفر كرده‌اند و حضور شرودر به عنوان سرپرست هیأت تجاری در سفر به ایران نشان می‌دهد شرکت‌های این کشور درصددند در رقابت با دیگر کشورهای غربی، جایگاه اول خود را در تجارت با ایران احیا کنند.


دیدگاه‌ها(۰)