۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۰ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۴۹۷ - ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۷ دي
اينك بدون تحريم

شرق، زینب اسماعیلی: بالاخره انتظار به سر رسید؛ اندکی بعد از نیمه‌شب تهران. اتاق کنفرانسی در طبقه همکف مقر سازمان ملل در وین، شاهد قرائت بیانیه اجرائی‌شدن توافق نهایی ایران و کشورهای 1+5 شد. بیانیه‌ای که هفت قطع‌نامه تحریمی علیه ایران را که در 9 سال گذشته تصویب شده بود لغو کرد. همان‌طور که تحریم‌های مالی و اقتصادی چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نیز لغو شد.   
اگرچه تمام بعدازظهر شنبه به انتظار گذشت اما محمدجواد ظریف توییت کرد: «ما در حال رسیدن به اجرای برجام هستیم، چیز مهمی نیست. دیپلماسی نیاز به صبر دارد. جایگزین دیگری وجود ندارد». اگرچه صبر در فضای پرالتهاب بی‌خبری، سخت است اما میوه آن اجرائی‌شدن برجام بود. توافقی که 23 تیرماه در وین به دست آمد و شش ماه و سه روز زمان طی شد تا تعهدات ایران و 1+5 انجام شود تا طرفین به روز اجرا برسند. توافق وین تعهداتی به مدت 10 تا 20 سال در برنامه هسته‌ای ایران را پذیرفته، در‌عین‌حال تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرده است.
روز شنبه مذاکره موگرینی و ظریف با حضور معاونانشان گام اول روز اجرائی‌کردن برجام بود و بعد از آن جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای ملاقات با ظریف از لندن به وین آمد؛ آن دو علاوه بر مسئله هسته‌ای ایران در دو سال گذشته، هفته گذشته از پس حل غائله دستگیری ملوانان آمریکایی در آب‌های ایران برآمده بودند و ماجرا را در حدود 20 ساعت ختم کرده بودند؛ همان‌طور که لابه‌لای مذاکرات هسته‌ای توانسته بودند ماجرای پیچیده شهروندان زندانی آمریکایی در ایران و ایرانیان زندانی در آمریکا را رفع کنند. حالا در گام نهایی اجرای برجام، به تعهدات خود عمل کردند.
با‌این‌حال توافقی حدودا 10‌ساعته در وین، نگرانی‌هایی را رقم زده بود اگرچه منابع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایرانی علت این سکوت را فقط به دلیل کار روی ریزه‌کاری‌های برجام اعلام کردند.  
طبق قرار باید ابتدا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش خود را از تعهدات ایران اعلام می‌کرد. یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سکوت شنبه را شکست.
او در پیامی ویدیوئی تأکید کرد ایران به تعهدات خود در قالب اجرای برجام عمل کرده است: «بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تشخیص دادند که ایران همه اقدامات لازم در برجام را برای اجرائی‌شدن آن انجام داده است. برجام راه آژانس برای آغاز راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران در امور مربوط به آن را تحت این توافق همان‌طور که توسط شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام تعیین‌ شده است، فراهم می‌کند». آمانو اضافه کرد: «ارتباط بین ایران و آژانس هم‌اکنون وارد فاز تازه‌ای شده است. این یک روز مهم برای جامعه بین‌المللی است». او یادآوری کرده: «در راستای تعهدات ایران در برجام این کشور اجرای پروتکل الحاقی را در راستای پادمان‌های امنیتی با آژانس آغاز خواهد کرد». از این پس ایران و آژانس در فرایند نظارتی درباره تعهدات ذکرشده در برجام با هم همکاری می‌کنند.
اندکی پس از این بیانیه بود که ظریف و موگرینی در یکی از آخرین قاب‌های مشترک خود قرار گرفتند. موگرینی که کت‌‌وشلواری مشکی به تن داشت، متن بیانیه مشترک را به انگلیسی قرائت کرد و با ذکر تک‌تک قطع‌نامه‌های پیشین تحریمی علیه ایران اعلام کرد این قطع‌نامه‌ها لغو می‌شوند: «از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل کرده است، امروز تحریم‌های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای 1+5، مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، فدراسیون روسیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و ایران همچنین در‌زمینه استفاده‌های صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، در چارچوب برجام، همکاری خواهند کرد. تحریم‌های سازمان ملل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران برداشته شد. قطع‌نامه 2231 (2015) شورای امنیت که برجام را مورد تأیید قرار داد، از این پس در کنار پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی)، تنها چارچوب حقوقی مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواهد بود و تمامی مفاد قطع‌نامه‌های 1696 (2006)، 1737 (2007)، 1747 (2007)، 1803 (2008)، 1835 (2008)، 1929 (2010) و 2224 (2015) خاتمه می‌یابند. اتحادیه اروپایی تأیید کرده است که چارچوب‌های قانونی لازم برای برداشتن تحریم‌های مالی و اقتصادی اتحادیه درباره برنامه هسته‌ای ایران اجرائی شد. ایالات متحده اعمال تحریم‌های مصوب مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را امروز متوقف می‌کند که همچنین شامل لغو فرمان‌های اجرائی مربوطه و صدور مجوز برخی فعالیت‌ها- آن‌گونه‌که در برجام مشخص شده- است. اتحادیه اروپایی و ایالات متحده آیین‌نامه‌های مربوطه درخصوص جزئیات تحریم‌هایی را که برداشته می‌شوند صادر و از این طریق مشارکت بین‌المللی در پیشرفت اقتصادی ایران را تسهیل کردند».
هم‌زمان با قرائت بیانیه مشترک که بعد از موگرینی ظریف نیز آن را به فارسی قرائت کرد، حسن روحانی نیز در توییتی نوشت: «برجام به فرجام رسید، خدا را سپاس می‌گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می‌آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک باد».
هم‌زمان با این بیانیه، باراک اوباما، دستور اجرائی هشت صفحه‌ای لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران را صادر و کنگره آمریکا را از این اقدام مطلع کرد. سخنرانی جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گویی حسن ختام شب اجرای برجام بود. او با تأکید بر راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران و کاهش چشمگیر میزان غنی‌‌سازی ایران و تعداد سانتریفیوژها، خبر داد که امروز آمانو به تهران سفر می‌کند. او همچنین ادعاهای پیشین درباره خطر دستیابی به سلاح هسته‌ای در ایران را تکرار کرد؛ همان‌طور که از توان دیپلماسی در حل مسائلی مثل بحران سوریه دفاع می‌کرد.
برجام با اعلام رسمی لغو تحریم‌های ایران وارد فاز اجرا شد. تحریم‌ها در مقابل اجرای تعهدات هسته‌ای تا سال 2025  برداشته شد. 9 سال تحریم خرید نفت ایران، کشتی‌رانی، تجارت با ایران و... بعد از 22 ماه مذاکره و شش ماه اجرای تعهدات هسته‌ای لغو شد.  


دیدگاه‌ها(۰)