۱۳۹۶ شنبه ۳۰ دي
شماره‌های پیشین:
شماره ۲۵۵۹ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۶ فروردين
وزارت ارتباطات باز هم وعده کاهش قیمت اینترنت داد
پایان اردیبهشت، آغاز کاهش قیمت اینترنت

بهمن‌ماه سال 1392 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، موضوع تعرفه ارائه خدمات اینترنت مبتنی بر فناوری ADSL را با هدف کاهش هزینه اینترنت در سبد خانوار با بررسی زنجیره هزینه‌های ارائه خدمات اینترنت بر مبنای قیمت عادله روز و مصوبات گذشته، بررسی و تعرفه‌های جدیدی را مصوب کرد. بر اساس آن، تعرفه‌های واگذاری اینترنت برای شرکت‌های ارائه‌کننده این خدمات که شامل شرکت‌های PAP و شرکت‌های مخابرات استانی می‌شود تا سقف 35 درصد کاهش می‌یابد تا درنهایت کاهش 20درصدی قیمت برای کاربران نهایی نیز اعمال شود. اما اردیبهشت‌ماه سال 93 مدیران شرکت‌های PAP اعلام کردند: مصوبه ۱۸۱ کمیسیون تنظیم مقررات درباره کاهش 20درصدی قیمت اینترنت در اسفند 92 توسط شرکت‌های PAP برای مشترکان اجرا شده اما شرکت مخابرات این کاهش را اعمال نکرده است. به عبارتی کاهش تعرفه واگذاری اینترنت فقط روی کاغذ مصوب شد و در عمل به جایی نرسید و اینترنت با همان قیمت‌های قبلی به کاربر ارائه می‌شد. در مصوبه 181 کمیسیون تنظیم مقررات 20 درصد کاهش قیمت ADSL دیده شده است که این رقم شامل 9 درصد کاهش قیمت پهنای باند، هفت درصد کاهش قیمت فضا، Power و مواد مرتبط با شرکت مخابرات ایران و چهار تا پنج درصد کاهش قیمت شرکت‌های PAP و مخابرات ایران است.
بااین‌حال اگر شرکت مخابرات ایران نیز اقدام به اعمال تخفیف‌های خود می‌کرد، پیش‌بینی شده بود قیمت نهایی اینترنت برای کاربران خانگی هشت تا 10 درصد ارزان‌تر شود. نکته قابل‌توجه آن بود که تخفیف درنظر گرفته‌شده برای شرکت‌های اینترنتی از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در حالی اعمال می‌شد که شرکت‌ها تعرفه‌های خود را کاهش دهند؛ زیرا در صورت کاهش‌ندادن تعرفه‌ها، این شرکت‌ها نمی‌توانستند از تخفیف زیرساخت برای دریافت پهنای باند استفاده کنند. مدیران شرکت‌های اینترنتی گفته بودند هنوز شرکت ارتباطات زیرساخت قیمت‌ها را کاهش نداده است و این در حالی است که هزینه پهنای باند، حدود 30 درصد بهای تمام‌شده سرویس ADSL را شامل می‌شود. حال بار دیگر محمود واعظی در گفت‌وگو با «مهر» بیان کرده است: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کاهش قیمت اینترنت را از پایان اردیبهشت عملیاتی می‌کند که با اجرای این طرح، اینترنت بیش از ۱۵ درصد برای کاربران، ارزان خواهد شد. وزیر ارتباطات گفته است: از اواخر سال ۹۴ کمیته‌ای با همکاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای بررسی قیمت اینترنت و نحوه کاهش آن، تشکیل شده است و تمامی تلاش این است که مکانیسمی در نظر گرفته شود تا تعرفه اینترنت کاهش یابد. اوایل اردیبهشت‌ماه این کمیته، نتیجه بررسی و پیشنهاد خود را برای کاهش تعرفه اینترنت اعلام خواهد کرد و پیش‌بینی می‌کنیم نتیجه نهایی برای کاهش قیمت اینترنت تا پایان اردیبهشت‌ اعلام شود. البته او به درصد نهایی کاهش قیمت اشاره‌ای نکرده و اما گفته است به طور قطع، این کاهش کمتر از ۱۵ درصد نخواهد بود.
 واعظی محسوس‌نبودن کاهش قیمت اینترنت که پیش‌تر بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ابلاغ شده بود را استفاده زیاد مردم از اینترنت دانسته و افزوده است: تا پیش از این امکان دانلود عکس، صدا و فیلم برای کاربران کمتر بود اما هم‌اکنون آمار دانلود محتوای چندرسانه‌ای توسط کاربران افزایش یافته که هریک از اینها، معادل چندین هزار صفحه متن محسوب می‌شود. این موضوع سبب شده کاربران فکر کنند اینترنت ‌گران شده اما به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست و دو سال قبل، اینترنت، کاهش قیمت داشته است.
باوجوداین، او می‌گوید: کاهش قیمت اینترنت را برای پهنای باند اینترنت و کل اینترنت مصرفی کاربران در نظر گرفته‌ایم و در صورت اجرای این طرح، به طور قطع کاربران اینترنت موبایل نیز متوجه این تغییر قیمت خواهند شد.
بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، هر لینک stm1 پهنای باند در خارج از کشور حدود ۸۰۰ دلار قیمت داده می‌شود، این در حالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت هر stm1 را داخل کشور حدود ۲۰ میلیون تومان می‌فروشد. همچنین با احتساب ضریب اشتراک هشت که پهنای باند در سطح سه شرکت‌های اینترنتی، یعنی پس از شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان تأمین‌کننده و پس از شرکت‌های اصلی به عنوان توزیع کننده، به فروش می‌رسد، یک stm1 معادل ۱۸۸ مگابیت اینترنت، حدود ۲۵ برابر قیمت اولیه پهنای باند، برای مصرف‌کننده نهایی محاسبه می‌شود. از این رو دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس، تنها راه‌حل کاهش قیمت پهنای باند اینترنت را آزادسازی تأمین پهنای باند و واگذاری این امر به بخش خصوصی می‌داند.
همچنین رتبه‌بندی نت ایندکس از قیمت اینترنت به‌ازای دلار بر مگابیت بر ثانیه و اطلاعاتی که کاربران ۶۲ کشور در اختیار این سایت گذاشته‌اند، ثبت‌ شده است؛ رتبه‌بندی کشورها به ترتیب اینترنت ارزان‌تر رتبه‌بندی شده‌اند که ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه ۴۶ قرار داشته و تنها ۱۶ پله با انتهای رتبه‌بندی فاصله دارد.


دیدگاه‌ها(۰)