۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۲۳ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۹ آذر
پيمانكاران بايد پاسخگو باشند

شرق: محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت در جلسه ستاد بحران سرپل‌ذهاب اعلام کرد که «زلزله‌زدگاني که کانکس بگيرند، کمک بلاعوض نخواهند گرفت. کمک بلاعوض دولت در صورتي پرداخت خواهد شد که زلزله‌زده‌ها کانکس نگيرند. چون کمک بلاعوض براي اسکان موقت است. به سازمان برنامه‌و‌بودجه استان اعلام کردم که رقم خسارت به زيرساخت‌ها را مشخص و اعلام کنند که رديفي براي آن ببينيم». به گفته او «به‌محض‌اينکه به تهران برگرديم، اعتبارات عمراني منطقه را صد درصد اختصاص خواهيم داد. راه‌آهن را هم معتقديم که بايد تا يک ماه آينده افتتاح شود».همچنين آن‌طور که ايسنا خبر داده، معاون‌اول رئيس‌جمهوري با تأکيد بر اينکه «استحکام ساختمان بايد دغدغه جدي هر ايراني باشد»، گفته «پيمانکاراني که به استحکام ساختمان توجه نمي‌کنند، کاري پر‌ضرر و زيان در حق کشور انجام مي‌دهند که بايد بازخواست شده و پاسخ‌گوي عملکرد خود باشند».در اين نشست هر يک از وزراي حاضر و رئيس سازمان برنامه‌و‌بودجه نيز گزارشي از اقدام‌هاي صورت‌گرفته در استان کرمانشاه ارائه کردند و پس از بحث و تبادل نظر تصميمات مناسبي براي افزايش تسهيلات، کمک‌هاي بلاعوض و سرعت‌بخشيدن به روند اسکان مردم و ساخت خانه‌هاي دائمي آنان اتخاذ شد.
ظرفيت عظيم مردم در خدمت‌رساني
اسحاق جهانگيري در بخش پاياني سفر خود به استان کرمانشاه افزوده: «زلزله غرب کشور و به‌طور مشخص استان کرمانشاه حادثه تلخي بود که قلب دولت و ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي ايران را به درد آورد و همه مردم عزادار اين حادثه شدند. در کنار تلخي‌ها و سختي‌هاي زلزله، يک نکته بسيار برجسته به نمايش گذاشته شد که آن ظرفيت عظيم ملت ايران بود که تاکنون در دوران دفاع مقدس شاهد آن بوديم که مردم يکپارچه ايستادند و هرکس هرچه در توان داشت به ميدان آورد».به گفته معاون‌اول رئيس‌جمهور «در زلزله استان کرمانشاه نيز يک بار ديگر ظرفيت عظيم ملت ايران به نمايش گذاشته شد و همه نشان دادند که شيعه و سني و کرد و ترک و بلوچ و همه اقوام کشور با هم يکپارچه هستند. رئيس‌جمهور پس از اين حادثه در مناطق زلزله‌زده حضور يافت و در جلسه ستاد بحران دستورالعمل مشخصي را صادر کرد تا ظرفيت‌هاي دولت براي کمک به مردم بسيج شود. در جريان زلزله مردم و نيروهاي مسلح نيز هر‌چه در توان داشتند به ميدان آوردند و با وجود آنکه دولت و مسئولان کشور با تمام ظرفيت پاي کار بودند، مردم نيز براي کمک حضور پيدا کردند تا ضعف‌ها و نواقص را جبران کنند».
قدرداني جهانگيري از ارتش و نيروهاي مسلح
جهانگيري با قدرداني از حضور بموقع نيروهاي مسلح و ارتش براي کمک‌رساني به مردم زلزله‌زده خاطرنشان کرده: «نيروهاي ارتش اقدامات برجسته‌اي براي نجات مردم انجام دادند و حضور به موقعي داشتند که قابل‌تقدير است. سپاه در همه حوادث و به‌خصوص در حادثه زلزله نقش مؤثر و خوبي ايفا کرد که بايد از نيروهاي سپاه تشکر کرد».جهانگيري در ادامه با اشاره به نقش سازنده ستاد مديريت بحران کشور و ستاد مديريت بحران استان کرمانشاه در مديريت و ساماندهي مسائل ناشي از زلزله گفت: در مقايسه با مديريت زلزله بم، اقدامات انجام‌شده در استان کرمانشاه حکايت از آن دارد که به جهت مديريت حوادث طبيعي پيشرفت زيادي داشته‌ايم؛ البته نواقص و ضعف‌هايي نيز وجود دارد که بايد با آسيب‌شناسي از آن درس بگيريم.او با اشاره به انتقال هفت هزار نفر مصدوم و مجروح حادثه زلزله توسط اورژانس و دست‌اندرکاران بهداشت و درمان کشور اظهار كرد: انتقال اين تعداد مجروح در مدت‌زمان کوتاه اقدامي بسيار پر‌اهميت است که بايد به‌عنوان يک کار بزرگ ثبت شود.جهانگيري با اشاره به برنامه در دستور کار دولت براي مقاوم‌سازي شش‌ميليون واحد مسکوني روستايي در کشور افزود: بر اساس اين برنامه، دولت سالانه ٢٠٠ هزار واحد مسکن روستايي را مقاوم‌سازي مي‌کند و اگر پس از مقاوم‌سازي زلزله‌اي رخ دهد و ساختمان‌هاي مقاوم‌سازي‌شده تخريب شوند و ساختمان‌هايي که مقاوم‌سازي نشده‌‌اند سالم بمانند اين يعني که ايرادي در کار وجود دارد و دست‌اندرکاران مقاوم‌سازي، کار خود را به‌درستي انجام نداده‌اند. البته در صورت چنين اتفاقي اصل سياست مستحکم‌سازي ساختمان‌ها زير سؤال نمي‌رود بلکه عملکرد مجريان اين طرح بايد بررسي شود.
وام بلاعوض ٦ ميليوني براي ساخت مسکن
معاون‌اول رئيس‌جمهور با اشاره به مصوبه دولت براي پرداخت کمک بلاعوض شش‌ميليون‌توماني براي ساخت مسکن دائمي در شهرهاي زلزله‌زده استان کرمانشاه و کمک بلاعوض پنج‌ميليون‌توماني در روستاهاي زلزله‌زده تصريح کرد: علاوه بر اين دو ميليون تومان نيز براي تجهيزات مورد نياز مسکن دائمي در شهرها و روستاهاي زلزله‌زده استان کرمانشاه اختصاص يافته است.او  افزود: «نظام بانکي نيز ١٠ ميليون تومان وام قرض‌الحسنه به افرادي پرداخت مي‌کند که ساخت مسکن دائمي خود را آغاز کرده‌‌اند و بنياد مستضعفان هم براي هر واحد مسکوني تا دو ميليون تومان سيمان مورد نياز را به‌صورت رايگان تأمين خواهد کرد. ضمن آنکه احداث واحدهاي مسکوني دائمي براي زلزله‌زدگان از پرداخت هفت ميليون تومان هزينه طراحي، مهندسي و پروانه ساخت معاف خواهد بود».جهانگيري همچنين از افزايش پنج ميليون‌توماني تسهيلات براي ساخت مسکن دائمي در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: در جلسه امروز ستاد مديريت بحران کشور مقرر شد که تسهيلات ٣٥ ميليون‌توماني در شهرها به ٤٠ ميليون تومان و تسهيلات ٢٥‌ميليوني براي روستاها به ٣٠ ميليون تومان افزايش پيدا کند که با درنظرگرفتن همه اين تسهيلات و کمک‌هاي بلاعوض، مي‌توان گفت که تقريبا رقم درخور‌‌توجهي براي ايجاد يک اسکان مطمئن و مسکن دائمي فراهم شده است.معاون‌اول رئيس‌جمهور با اشاره به ابلاغ آيين‌نامه اختصاص ١,٥ ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي براي اشتغال روستايي تصريح کرد: براساس اين آيين‌نامه که چندي پيش ابلاغ شد، واحدهاي صنعتي استان کرمانشاه که در کارگروه حمايت از بخش توليد بررسي و تصويب  می‌شود، مي‌توانند تا سقف ٤٠٠ ميليارد تومان براي بازسازي و تأمين سرمايه در گردش از اين منابع مالي استفاده کنند.
درخواست از مسئولان بانک‌ها
او از مسئولان بانک‌هاي استان کرمانشاه خواست براي پرداخت تسهيلات به مردم زلزله‌زده سخت‌گيري نکنند و اصل را بر پرداخت تسهيلات بگذارند؛ مگر اينکه واقعا راهکاري وجود نداشته باشد.جهانگيري همچنين با اشاره به تصميم دولت مبني بر تخصيص صددرصدي بودجه عمراني سال ٩٦ استان کرمانشاه گفته «براي امور زيربنايي اين استان، يک رديف متمرکز نيز در بودجه سال ٩٧ پيش‌بيني خواهد شد که سقف آن تا يکي، دو هفته آينده نهايي مي‌شود».معاون‌اول رئيس‌جمهور همچنين با اشاره به تعطيلي مدارس آسيب‌ديده استان از استاندار و مسئولان استان کرمانشاه خواست هرچه سريع‌تر مدارس را حتي به شکل اسکان موقت بازگشايي کنند تا دانش‌آموزان بتوانند هرچه زودتر درس خود را ادامه دهند.او همچنين با اشاره به آمادگي نظام بانکي کشور براي ساخت مدارس آسيب‌ديده استان کرمانشاه افزود: «خوشبختانه خيرين مدرسه‌ساز نيز پاي کار آمده‌‌اند و اميدوارم که تا سال تحصيلي آينده هيچ روستايي نباشد که مدرسه آن تکميل نشده باشد».

عذر خواهي جهانگيري
بواسطه فشردگی برنامه ها، تراكم جمعيت و البته به دليل اصرار زياد يكي از هموطنان عزيزمان براي عيادت از همسر بيمارشان كه حضور در كنار بستر مريض را ناگزير كرد به هنگام بازديد از چادر محل سكونت ايشان سهل انگاری اتفاق افتاد. ضمن ابراز تأسف از اين موضوع، فرماندار محترم سرپل ذهاب نيز مراتب عذر خواهيم را امشب به اين هموطن گرامی و خانواده محترمشان ابلاغ كردند. اميدوارم وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز همانگونه كه در مسير بازگشت از كرمانشاه از ايشان خواستم، در اسرع وقت نسبت به رسيدگی به وضعيت بيماري همسر محترم ايشان اقدام فرمايند.

 


دیدگاه‌ها(۰)