۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ فروردين
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۲۳ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۹ آذر
پول آب را می‌دهیم تبصره 3 جدا
سامان بوک

تقریباً همه مردم کرمانشاه هنگامی‌که قبض آب منزل مسکونی خود را در آخرین دوره مصرف مشاهده کردند، از مشاهده مبلغ قابل پرداخت قبض خود شوکه شدند. مبلغی که این دوره در قبض آب آن‌ها نوشته‌شده بود بسیار بالاتر از مبلغ دوره‌های پیشین بود. باکمی بررسی بیشتر مشخص شد که تفاوت قبض این دوره با دوره‌های قبلی، بندی است به نام «تبصره 3»، که بدون هیچ توضیحی به قبض‌های آب مشترکان اضافه‌شده است. مبلغ نوشته‌شده در مقابل ستون «تبصره 3» مقداری کمتر از مبلغ آب‌بها است و تقریباً می‌توان گفت که به همان مقدار آب‌بهای مصرفی، از مشترکان در قالب «تبصره 3» هزینه اخذشده است. این موضوع باعث شد که پرسش‌هایی در مورد ماهیت این تبصره و چرایی اضافه شدن یک‌باره آن به قبض‌های آب شکل بگیرد.
تبصره 3 چیست؟
تبصره 3 مربوط به مصوبه‌ای است که شورای شهر به تصویب رسانده و موضوع آن بازسازی خطوط لوله فرسوده و هزینه‌های نگهداری خطوط آب و فاضلاب است و این هزینه از مردم بابت بازسازی خطوط لوله آب شهر محل زندگی‌شان دریافت شود. به‌بیان‌دیگر، اگر شورای شهر مصوبه‌ای درباره بازسازی خطوط لوله فرسوده و نگهداری خطوط آب و فاضلاب داشته باشد، هزینه آن در قالب این تبصره از مشترکان آب، دریافت می‌شود.
تبصره 3، مصوبه شورای شهر پیشین
رسول آزادی رئیس شورای اسلامی شهر کرمانشاه در گفتگو با شرق درباره این تبصره و چرایی اضافه شدن آن به قبض‌های مشترکان گفت: «این تبصره مصوبه شورای چهارم شهر کرمانشاه است و ماهیت آن این است که برای مقابله با بحران‌های آبی و قطعی‌های احتمالی آب و هزینه‌های نگهداری خطوط، از مردم این هزینه اخذ شود.» آزادی در ادامه گفت: «این طرح در شورای قبلی تصویب‌شده و فرمانداری هم آن را تائید کرده است و این طرح لازم‌الاجرا است؛ اما قرار است جلسه مشترکی با سازمان آب و فاضلاب داشته باشیم تا در مورد نظارت بر مبالغ دریافتی از مشترکان بحث و تبادل‌نظر شود.»
رئیس شورای شهر کرمانشاه در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است این طرح متوقف شود، گفت: «ما قرار است این موضوع را دوباره بررسی کنیم. اگر ادامه طرح به نفع مردم باشد آن را ادامه می‌دهیم ولی اگر نفع و سودی به حال مردم نداشته باشد آن را لغو خواهیم کرد. البته لغو این طرح نیاز به تائید فرمانداری کرمانشاه دارد.»
مبلغ «تبصره 3» و «دفع فاضلاب»، بیشتر از آب‌بهاء مصرفی رئیس شورای شهر کرمانشاه در حالی از امکان بررسی مجدد این طرح در جلسات شورا سخن می‌گوید که روابط عمومی اداره آب و فاضلاب معتقد است اخذ این مبالغ کاملاً بر اساس قوانین و مقررات است.
علی حسین مرادی مسئول روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه در گفتگو با شرق بابیان اینکه کلیه نهادهای نظارتی در جریان قانونی بودن اخذ این مبلغ هستند، گفت: «این هزینه و سایر هزینه‌ها بر اساس قانون و مقررات اخذ می‌گردد.
کلیه دریافتی‌ها از مشترکان در چارچوب قانون و ضوابط مربوطه است. لذا شرکت آب و فاضلاب اجازه ندارد بی‌ضابطه هزینه‌ای از کسی دریافت نماید.»
روابط عمومی آبفا افزود: «این پول بر اساس ماده‌واحده قانون مجلس شورای اسلامی برای اصلاح، بازسازی و توسعه شبکه‌های آب و فاضلاب اخذ می‌شود و در حسابی جداگانه و کنترل‌شده فقط در این راستا هزینه می‌گردد. کلیه هزینه‌های دریافتی تحت نظارت دستگاه‌های نظارتی است وقطعا کنترل می‌شود و بابت هر هزینه دریافتی پاسخ هم داده می‌شود.» مرادی همچنین گفت: «مضافاً اینکه ابهاماتی درزمینهٔ اجرای پروژه از سوی شورا مطرح است که مذاکراتی با ریاست محترم شورا انجام شد و مقرر شد در جلسه مشترک حل‌وفصل شود.»
شورای شهر و شرکت آب و فاضلاب هر دو بر قانونی بودن این تبصره با توجه به مصوبه شورای شهر تأکید می‌کنند اما موضوع اصلی مقدار این مبلغ است که گاهی به‌اندازه مبلغ آب‌بهاء مشترکان است. به‌طور مثال برای یک خانه با آب‌بهاء 230 هزارتومانی، 160 هزار تومان «تبصره 3» منظور شده است. مرادی در پاسخ به این موضوع که این مقدار دریافتی با توجه به مبلغ آب‌بها زیاد از حد به نظر می‌رسد، گفت: «خیر زیاد نیست. چون هزینه آب‌بها خیلی کم است، حتی رنج قیمت از اکثر استان‌های شبیه کرمانشاه مانند ایلام هم پایین‌تر است.» مرادی در ادامه افزود: «ما به بعضی آیتم‌ها توجه نمی‌کنیم. قبضی در فضای مجازی باقیمت مثلاً ۳۰۰ هزارتومانی منتشر می‌کنند امانگاه نمی‌کنند این قبض برای چند واحد است.
بعداً مشخص شد که این قبض برای یک منزل ۸ واحدی بوده است و با محاسبه مشخص شد که روزی 800 تومان هزینه آب این منزل بوده است.» مرادی در ادامه دریافت مبلغ 800 تومان برای 1000 لیتر آب را با یک بطری آب‌معدنی که قیمت آن 1000 تومان است مقایسه کرد و بر منصفانه بودن دریافت این مبالغ و تبصره‌ها، حتی در صورت برابری با مبلغ آب‌بها تأکید کرد.
موضوع دیگری که به‌تازگی توجه مشترکان شرکت آب و فاضلاب را به خود جلب کرده است دریافت مبلغ نسبتاً زیادی بابت «دفع فاضلاب» است که تقریباً مبلغ آن برابر با همان «تبصره 3» است. مرادی دراین‌باره نیز توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: «هفتاد درصد هزینه آب‌بها می‌شود هزینه دفع فاضلاب. آب یک خدمت است، فاضلاب هم خدمت دیگر. هرکدام تجهیزات و عملکرد خاص خودشان رادارند. هرچه شبکه آب داشته باشید به همان اندازه هم شبکه فاضلاب دارید. تأسیسات متفاوت و تجهیزات متفاوت برای دفع فاضلاب نیاز است. در شهرهای بزرگ اصولاً شرکت فاضلاب جداگانه است.»
با یک حساب سرانگشتی به‌راحتی می‌توان متوجه شد که مبلغ اخذشده از مشترکان بابت «تبصره 3» و «دفع فاضلاب» حتی از مبلغ آب‌بها نیز بیشتر است و مردم بیشتر از آن‌که هزینه آب مصرفی خود را بپردازند، هزینه این دو بند موجود در قبض خود را پرداخت می‌کنند.
همان‌طور که رئیس شورای شهر و روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب عنوان کردند، قرار است طی روزهای آینده جلسه مشترکی بین این دو نهاد برگزار شود تا درباره این موضوع تصمیمات جدید گرفته شود. باید منتظر بود و دید که خروجی این جلسه‌ها چیست و این طرح ادامه خواهد یافت یا خیر.


دیدگاه‌ها(۰)