۱۳۹۶ جمعه ۲۹ دي
شماره‌های پیشین:
شماره ۳۰۲۳ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۹ آذر
خبر

نواختن گروه مولانا برای زلزله‌زدگان
نشست خبری کنسرت چهل‌سالگی گروه مولانا سی‌ام آبان ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد. «محمد جلیل عندلیبی» ـ نوازنده، آهنگساز و سرپرست گروه مولانا ـ در این نشست گفت: «من این گروه را در سال ۱۳۵۴ در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی تشکیل دادم؛ هسته اصلی این گروه در این مرکز به همراهی داریوش صفوت شکل گرفت. در سال ۱۳۵۶ این گروه در تئاتر شهر تولد پیدا کرد که اولین برنامه‌های ما به خوانندگی زنده‌یاد رضوی سروستانی اجرا شد. بعدها شهرام ناظری و علیرضا افتخاری به ما پیوستند. این گروه همچنین در اوایل انقلاب به عنوان ارکستر سنتی وزارت فرهنگ و ارشاد فعالیت می‌کرد. اگرچه مردم گروه «مولانا» را قدر دانستند اما در بقیه موارد اینگونه نبوده و ما چند سالی است به شکل خصوصی کار می‌کنیم. شاید شهرام ناظری کمی کم‌لطفی کرد. من به او پیشنهاد کردم آثاری را که مردم با آن‌ها خاطره دارند دوباره اجرا کنیم اما نشد. البته من دوست دارم با جوان‌ها کار کنم حتی زمانی که کارهایم را به شهرام ناظری دادم او هنرمندی جوان بود».عندلیبی نوید اجرایی با نام «کورده واری» که هفتم آذرماه در تالار وحدت تهران به روی صحنه می‌رود را داد و گفت: «ما در سه بخش اجرا خواهیم کرد. در بخش اول بهزاد فروهری تکنوازی نی و در ادامه دو نوازی نی و تمبک خواهد داشت. سپس ما ابتدا در دستگاه همایون با اجرای تصانیفی از عبدالرحمن وفایی و اجرا می‌کنیم. بعد آثاری در دستگاه شور و بیات ترک تدارک دیده‌ایم. موسیقی‌ای که ما اجرا می‌کنیم موسیقی ردیف‌ دستگاهی ماست که بر اساس مقام‌های کردی اجرا می‌شود. موسیقی ما به چهار بخش عرفانی، فولک، اصیل (سنتی) و مقامی تقسیم می شود. موسیقی ما تخصصی و برگرفته از مقام‌های کرد است؛ در حالی که متاسفانه موسیقی‌هایی که امروزه در کنسرت‌ها اجرا می‌شود «هلپرکه» (رقص موسیقی کردی) است».عندلیبی در مورد وجود اختلاف میان اهالی موسیقی نیز گفت: «این اختلافات در تمام جامعه وجود دارد. من آثار جدیدم را بر اساس درد دلی که از اجتماع دارم ساختم. البته فکر می‌کنم هنرمندان با یکدیگر عیاق‌ترند زیرا ما وجه مشترک موسیقی را داریم».«سید رضا کردستانی» ـ خواننده این گروه ـ گفت: «اگر قرار به کار کردن با پیشکسوت‌ها باشد جایی برای بروز پدیده‌های جدید نمی‌ماند». «بهزاد فروهری» ـ نوازنده نی ـ درباره اجرای خود در این کنسرت گفت: «پس از دونوازی تمبک و نی در دستگاه شور، در بخش بعدی قطعاتی را به همراهی گروه اجرا می‌کنیم که شامل چهار مضراب و آثار محلی است».و «صابر نظرگاهی» ـ نوازنده تار ـ نیز گفت: «این کنسرت جزو اولین برنامه‌هایی است که من با گروه مولانا اجرا می‌کنم. البته سال‌ها است که با جلیل عندلیبی آشنایی دارم؛ آثار او و گروه مولانا جزو بهترین رپرتوارها محسوب می‌شود». قرار است بخشی از عواید این کنسرت به زلزله‌زدگان کرمانشاه تعلق بگیرد.

تاسیس خانه‌های فرهنگ و هنر کودکان و نوجوانان غرب کشور
انجمن طراحان گرافیک کرمانشاه، انجمن هنرهای نمایشی کرمانشاه، انجمن هنرهای تجسمی کرمانشاه، جمعیت فرهنگ و هنر کرمانشاه، انجمن سینمای جوانان کرمانشاه و جمعی از فعالان فرهنگ و هنرمندان کرمانشاهی مقیم مرکز  پس از حادثه زلزله با تاسیس ستاد هنرمندان و فعالان مدنی تلاش خود را در جهت جمع‌آوری کمک‌های مادی آغاز کرده‌اند با این اندیشه که؛ با توجه به برطرف شدن نیازهای ابتدایی ساکنان این مناطق، زمان فعالیت جدی و میدانی با اهداف مشخص و معین برای کودکان و حتی بزرگسالان  فرا رسیده است. در این راستا قصد دارند با تاسیس کمپ‌های سیار آموزش؛ و در صورت تامین منابع کافی، با تاسیس پایگاه‌های فرهنگی دائمی، با حضور جوانان فعال و داوطلب و کارشناسان امور تربیتی و آموزشی، مروجان کتابخوانی، قصه‌گویان و جامعه تئاتر کودکان، باهمکاری سازمان‌های دولتی و تشکل‌های غیردولتی، قدمی برای آگاه سازی و آموزش هدفمند کودکان بازمانده از زلزله بردارند.

کرمانشاه سال‌هاست که دفن است!
کیست که جسارت کند روبه روی شهر ویران و بر انبوه جنازه‌های عزیزان‌اش بگوید “زلزله زیباست” بجز آنکس که عمری است آسمان بر خانه‌اش آوار شده است. بجز آن کس که آخرین امیدش این است که شاید مرگ‌اش نشان دهد که چگونه زیست. زیرا باور دارد که تنها یورش طبیعت است که می‌تواند بازوی برهنه آدمی را سپر همنوعانش فراسوی هر تمایزی کند. باور دارد که شاید طبیعت با لرزه‌ای به یاد آدمی بیاورد که عشق همگانی است برای انسانی که در قهر هستی تنهاست و تنها یاورش خودش است. کرمانشاه سال‌هاست که دفن است و زلزله شاید بیرونش آورد.
 چه بسا این غمکده جنگ زده بیکاری و فقر با پژواک لرزه‌اش تا صدها کیلومتر دورتر - نه با تصویر مجازی رسانه‌ها - صدای خرد شدن‌اش را به گوش همنوعان رسانید.


دیدگاه‌ها(۰)