30 شماره آخر

  • شماره 3149 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه ورق بزنید دریافت همه صفحات
تبلیغات
نارون شرق شرق روزنامه شرق روزنامه شرق

قانوني كه مي‌توانست به فدراسيون كمك كند

«منتشرکردن یا منتشرنکردن»، مسئله این روزهای فوتبال ایران این است؛ کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، یک روز پیش از بازی حساس پرسپولیس با الجزیره و دو روز پیش از بازی مهم استقلال تهران با ذوب‌آهن در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ‌قهرمانان آسیا، فهرست 35نفره و اولیه بازیکنان مدنظرش برای حضور در جام جهانی را منتشر کرد؛ کاری که البته خشم بسیاری از هواداران پرسپولیس را برانگیخت. دلیل؟ آنها اعتقاد داشتند کی‌روش با این کار می‌خواسته روحیه بازیکنان پرسپولیس که به تیم ملی دعوت نشده‌اند را به هم بریزد و کاری کند که آنها بازی همیشگی‌شان را انجام ندهند. در صدر همه هم علی علیپور قرار داشت؛ گل‌زن اول سرخ‌های تهران و البته آقای گل لیگ. او که در فهرست 35نفره جایی نداشت، محلی برای ارجاع اعتراض هواداران پرسپولیس به کارلوس کی‌روش شد. امیر قلعه‌نویی، مربی تیم ذوب‌آهن، که تیمش هم نایب‌قهرمان لیگ شده بود به کم‌داشتن بازیکن در تیم ملی و پایین‌آمدن روحیه بازیکنانش ازجمله تبریزی و اکبر ایمانی اعتراض داشت. 
اعتراض طرفین به کارلوس کی‌روش در حالی صورت گرفته که بازیکنان مدنظر پرسپولیسی‌ها و البته امیر قلعه‌نویی چند وقتی بود که دیگر در برنامه‌های کی‌روش جایی نداشتند و حتی به ساختمان «پِک» که محلی برای ریکاوری بازیکنان حاضر در لیگ بود هم دعوت نمی‌شدند؛ بااین‌حال نمی‌شود به اعتراض این عده بی‌توجهی کرد. کی‌روش مدعی است به دلیل اتمام وقت داده‌شده از سوی فیفا چاره‌ای به‌غیر از ارسال فهرست اولیه نداشته، ولی معترضانش می‌گویند می‌شد این فهرست را ارسال کرد ولی آن را منتشر نکرد. در این میان اما باید به دنبال یک مقصر دیگر هم گشت؛ کی‌روش چاره‌ای به‌غیر از ارسال فهرست مدنظرش نداشته و فیفا هم فهرست‌هایی که به دستش می‌رسیده را منتشر کرده، ولی با وجود اینکه 14 می ‌(روز دوشنبه) آخرین مهلت بود بسیاری از تیم‌های تقریبا مطرح از انتشار فهرست اولیه‌شان خودداری کردند. فرانسه و اسپانیا سرشناس‌ترین آنها است؛ دشان که سه بازیکن فرانسوی در تیم اتلتیکو و بسیاری ملی‌پوش در مارسی دارد، گذاشته این فهرست را بعد از فینال لیگ اروپا که بین این دو تیم برگزار می‌شود، «منتشر» کند و لوپتگی هم این کار را به هفته پایانی لیگ اسپانیا موکول کرده است. حالا سؤال این است که آیا این مربیان فهرست 35نفره ندارند؟ 
مطابق با قانونی که فیفا در نظر گرفته تیم‌ها موظفند فهرست 35نفره اولیه را روز 14 می ‌ارسال کنند. اگر آنها تمایلی به انجام چنین کاری نداشته باشند، می‌توانند روز چهارم ژوئن، فهرست 23نفره نهایی‌شان را به فیفا معرفی کنند. ریسک این کار اما زیاد است؛ ماجرا از این قرار است که اگر تیمی فهرست 35نفره ندهد و یکی از 23 بازیکنش تا 24 ساعت قبل از شروع بازی‌شان در جام جهانی مصدوم شود، دیگر نمی‌تواند جایگزینی برای آن بازیکن داشته باشد. درصورتی‌که آنهایی که فهرست 35 را داده‌اند، می‌توانند از بین آن 35 نفر اولیه، یکی را جایگزین بازیکن مصدوم کنند. 
سؤال بعدی این است که آیا تیم‌هایی مثل اسپانیا و فرانسه چنین ریسکی کرده‌اند؟ پاسخ منفی است؛ در واقع آنها هم فهرست 35نفره دارند و آن را به فیفا ارسال کرده‌اند، ولی با استفاده از بندی قانونی مانع از انتشار آن شده‌اند! داستان مربوط به بند سه ماده 44 قوانین مرتبط با جام جهانی است؛ جایی که صراحتا در آن توضیح داده شده «دبیرکل فیفا درصورتی می‌تواند فهرست اولیه بازیکنان یک کشور برای جام جهانی را منتشر کند که فدراسیون مربوطه صراحتا اجازه انتشار این فهرست را داده باشد». با استناد به همین بند به نظر می‌رسد در فضای ملتهب کنونی که چندان هم منطقی به نظر نمی‌رسد، فدراسیون هم کم‌کاری کرده است. در واقع فدراسیون فوتبال می‌توانست به فیفا و دبیرکل آن اجازه انتشار این فهرست در روز ارسال را ندهد و به آنها بگوید فهرست ارسالی در چه تاریخی منتشر شود. اگر چنین کاری صورت می‌گرفت، طبیعتا بسیاری از تنش‌های موجود از بین می‌رفت و انرژی سرمربی تیم ملی صرف پاسخ‌گویی به اتهامات وارده از سوی هواداران پرسپولیس و امیر قلعه‌نویی نمی‌شد. 

ارسال دیدگاه شما

ساعت
روزنامه شرق
عنوان صفحه‌ها
تیتر خبرها پربازدید

شماره 3279

تاریخ ۱۳۹۷/۸/۶

کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

بازدید کننده گرامی، دسترسی به مطالب و صفحه‌های روزنامه از شنبه 13 مرداد با هدف حمایت از محیط زیست و کاهش نسخه کاغذی از حالت رایگان خارج شده و با شارژ حساب کاربری خود می‌توانید به خبرهای روزنامه دسترسی داشته باشد.
برای شارژ حساب کاربری باید قبلا در سایت شرق ثبت نام کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.