30 شماره آخر

  • شماره 3150 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه ورق بزنید دریافت همه صفحات
تبلیغات
نارون شرق شرق روزنامه شرق روزنامه شرق

روحاني: مي‌خواستند از برجام خارج شويم تا دوباره در سطح جهاني تحريم کنند

ترفند ترامپ

ايسنا: رئيس‌جمهوري روز گذشته در جلسه هيئت دولت با بيان اينکه امروز مسئله برجام و هسته‌اي باز هم زمينه و فرصت‌هايي دارد که مورد بحث و بررسي قرار بگيرد، گفت: «در مسئله هسته‌اي عده‌اي که آن طرف هستند، تصور مي‌کنند با فشار، تحريم، تهديد و حتي نشان‌دادن علائم جنگ مي‌توانند ملت ايران را تسليم کنند، عده‌اي هم تصور مي‌کنند مسائل جهاني و اموري که به نوعي در مجامع بين‌المللي و شوراي امنيت مطرح شده را با سخنراني، شعار و تحريک احساسات مردم مي‌توان حل‌و‌فصل کرد که البته ثابت شده که اين هم مسير درست و دقيقي نيست».
حسن روحاني عنوان کرد: «رفع تحريم‌ها در راستاي تأمين منافع ملي بود که در اين راستا، اگرچه ممکن است از صددرصد خواسته‌هاي خود در عمل به 80 درصد دست يافته باشيم، اما بايد توجه داشت در مذاکره و تعامل با کشورهاي بزرگ غربي و آن هم کشور خاصي مثل آمريکا که همواره با ملت ايران تخاصم داشته، معلوم است که مشکلاتي ايجاد مي‌کنند. اما بايد در ارزيابي دستاوردها بين برجام و نبود برجام مقايسه انجام دهيم؛ در اين صورت به خوبي مشخص مي‌شود که ملت ايران چه کار بزرگي انجام داده است».
روحاني گفت: «بعد از اينکه برجام اجرائي شد، آمريکا به طور يک‌طرفه از آن خارج شد. حالا چه کسي اينجا متخلف است. دولت ايران يا دولت آمريکا؟ و چه کسي نقض عهد کرده است؟ ما يا آمريکايي‌ها؟ اين موضوع بايد روشن شود و مبادا عده‌اي خطا کنند، امروز آمريکا به عنوان ناقض عهد و متخلف از مقررات بين‌المللي بايد مورد فشار قرار بگيرد».
بايد در برابر فشارهاي آمريکا، متحد باشيم
رئيس‌جمهوري عنوان کرد: «اين روزها با موضوعاتي که مطرح مي‌شود، بيشتر به ياد جمله معروف حضرت امام خميني(ره) در آبان 65 که به «اين تذهبون؟» معروف است، ‌مي‌افتم. در آن روز بين ايران و آمريکا اختلافي وجود داشت که آمريکا در آن شکست خورده بود اما يک‌عده به دنبال آن بودند که مسئولان ايراني را مورد سؤال قرار دهند و امام راحل برخورد حکمت‌آميز با آنها داشت و آن درس خوبي براي ما بود و هست».
او افزود: «امام در 29 آبان 65 فرمود «هيچ توقع نداشتم در اين زمان که بايد فرياد بزنند سر آمريکا، فرياد بزنند سر مسئولان‌مان» چه شده است؟ در يک چنين مسئله مهمي بايد همه دست به دست هم بدهيد و ثابت کنيد به دنيا که وحدت داريد، چرا شما مي‌خواهيد تفرقه و دودستگي ايجاد کنيد، چه شده است شما را و کجا داريد مي‌رويد؟ «اين تذهبون؟». بعد فرمود تندرو و کندرو و دودستگي در کشور ايجاد نکنيد و اين خلاف اسلام، ديانت و انصاف است».
روحاني گفت: «امروز روزي نيست که همديگر را پاي ميز سؤال ببريم، البته ممکن است چنين فرصتي بعدا پيش بيايد که بسيار از آن استقبال مي‌کنيم، اما در زمان کنوني همه بايد در برابر فشارهاي آمريکا، متحد باشيم».
«ترامپ‌هراسي» شروع شده است
او تأکيد کرد: «امروز در جايگاهي قرار گرفتيم که جايگاه اتهام نيست و آمريکاست که در جايگاه و ميز اتهام قرار دارد و همه دنيا آمريکا را متهم مي‌کنند. ايران‌هراسي که انجام مي‌دادند و با تبليغات دروغين همه دنيا را قانع کرده بودند که ايران خطر است، امروز به جاي آن ترامپ‌هراسي شروع شده است و امروز ايران از جايگاهي برخوردار شده که همه به آن احترام مي‌گذارند. اگر با همکاري اين پنج کشور و ديگران به اين نتيجه رسيديم که اگر در برجام بمانيم، منافع ما تأمين خواهد شد، آن را ادامه دهيم».
او عنوان کرد: «طرح ترامپ اين بود که شب اعلام کند که از توافق برجام خارج شود و پيش‌بيني کرده بود بعد از آن يا صبح روز بعد ايران اعلام مي‌کند از اين توافق خارج مي‌شود و ظهر نيز آژانس بين‌المللي گزارش مي‌دهد ايران از برجام خارج شده است و فرداي آن روز قطع‌نامه‌هاي سازمان ملل برمي‌گردد و ايران دومرتبه در سطح جهاني تحريم مي‌شود».
رئيس‌جمهوري افزود: «ترامپ کارت اول خود را روي ميز آورد، اما در کارت دوم اشتباه محاسباتي داشت. بعد از اعلام نظام جمهوري اسلامي ايران، اينها ماندند که دستگاه‌هاي اطلاعاتي‌شان چرا نتوانستند اطلاعات درست را ارائه کند؛ لذا امروز همه نقشه‌هاي آمريکا به‌هم ريخته است».
روحاني گفت: «با تصميمي که گرفتيم، امروز مردم کشورمان اعتماد بيشتري به مسئولان خود دارند؛ چراکه اگر با احساسات برخورد مي‌کرديم و از توافق خارج مي‌شديم، مردم سؤال مي‌کردند چه عجله‌اي داشتيد و چرا فرصت نداديد، چه‌بسا اگر خارج نمي‌شديد، اتحاديه اروپا هم اعلام مي‌کرد که اگر ايران فرصت مي‌داد و در برجام مي‌ماند، آنها در برابر آمريکا مي‌ايستادند و منافع ايران را تأمين مي‌کردند. حتي شايد روسيه، چين و ساير کشورهاي بزرگ دنيا هم به ما مي‌گفتند چرا عجله کرديد؛ لذا امروز با تصميم خود در برابر تمام کشورهاي دنيا اتمام‌حجت کرديم و مردم هم آشکارا مي‌بينند که کار نظام ما دقيق و منطقي است».
او عنوان کرد: «در توافق هسته‌اي، منافعي مدنظر داشتيم که به آن تصريح شده است. اگر ببينيم آن منافع با رفتن آمريکا باقي مي‌ماند که چه بهتر و چنين شانسي کمتر پيش مي‌آيد که يک موجود اخلالگر و مزاحم از اين توافق خارج شود».
مردم نگران اداره کشور نباشند
روحاني گفت: «اگر فرض کنيم که نتوانستيم به توافق مدنظر دست بيابيم، باز هم چيزي را از دست نمي‌دهيم؛ چراکه تمام پيش‌بيني‌هاي لازم را در اينکه کشور بدون برجام اداره شود، به عمل آورديم. فعلا حرف‌ها بر اين مبناست که همه پنج کشور تلاش خود را به کار مي‌گيرند که تمام منافع ايران تأمين شود».
رئيس‌جمهوري افزود: «به مردم عزيز ايران اطمينان مي‌دهم نگران اداره کشور نباشند، کاملا مي‌دانيم که چه کار انجام مي‌دهيم و شرايط منطقه و جهان را درک مي‌کنيم. از همه اصناف، کسبه و توليدگران خواهش مي‌کنم مردم را در فشار نگذارند و مطمئن باشند ارز لازم را تأمين مي‌کنيم و هيچ‌کس اين را که در پس‌کوچه‌ها چند ده‌هزار دلار معامله مي‌شود، مبناي قيمت ارز و کالاها قرار ندهد. دولت همه ارزهاي مورد نياز را تأمين مي‌کند و ارزي که در اين دو ماه پرداخت شده، بيشتر از پارسال است و مي‌توانيم تا آخر سال هم آن را پرداخت کنيم و هيچ مشکلي نداريم».
انتقاد روحاني از برخي کشورهاي عرب منطقه
روحاني همچنين درباره انتقال سفارت آمريکا به بيت‌المقدس گفت: «اين انتقال برخلاف معاهدات گذشته و حتي قطع‌نامه‌هاي شوراي امنيت و مجمع عمومي سازمان ملل است، ضمن اينکه چنين اقدامي چيزي نيست که به صلح و ثبات منطقه کمک کند. رژيم صهيونيستي و آمريکا تصور مي‌کنند با فشار بيشتر به ملت فلسطين، مي‌توانند آنان را از حق مشروع خودشان محروم کنند يا با فشار، مسلمانان جهان را از سرزمين خودشان يعني بيت‌المقدس جدا سازند. اين اشتباه بزرگي است که انجام مي‌دهند».
او افزود: «متأسفيم که برخي از کشورهاي عرب منطقه در قبال جنايات روزهاي اخير صهيونيست‌ها سکوت کردند و برخي کشورهاي اسلامي نيز به‌سادگي از آن چشم‌پوشي نمودند و برخي ديگر نيز متأسفانه آن را دفاع مشروع لقب دادند، در حالي که دفاع مشروع از آنِ ملت و سرزميني است که متعلق به خود آن ملت باشد، نه سرزمين غصب‌شده فلسطين؛ لذا دفاع مشروع صهيونيست‌ها در اين سرزمين معنا و مفهومي ندارد».

ارسال دیدگاه شما

ساعت
روزنامه شرق
عنوان صفحه‌ها
تیتر خبرها پربازدید

شماره 3304

تاریخ ۱۳۹۷/۹/۱۰

کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

بازدید کننده گرامی، دسترسی به مطالب و صفحه‌های روزنامه از شنبه 13 مرداد با هدف حمایت از محیط زیست و کاهش نسخه کاغذی از حالت رایگان خارج شده و با شارژ حساب کاربری خود می‌توانید به خبرهای روزنامه دسترسی داشته باشد.
برای شارژ حساب کاربری باید قبلا در سایت شرق ثبت نام کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.