30 شماره آخر

  • شماره 3150 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه ورق بزنید دریافت همه صفحات
تبلیغات
نارون شرق شرق روزنامه شرق روزنامه شرق

خودشیفته، تنهاست

غلامعلی دهقان . استاد دانشگاه

در تاریخ روابط بین‌الملل این حجم از مخالفت با ایالات‌ متحده آمریکا در یک موضوع سابقه ندارد. آنها هم در جنگ‌ جهانی اول و هم در جنگ‌ جهانی دوم و حتی در درگیری‌ با کره و ویتنام در دهه ۵۰ میلادی و همچنین نبرد با طالبان و صدام متحدان اروپایی و غیراروپایی داشتند. آنها حتی در قضیه تحریم‌های هسته‌ای بر ضد ایران در دوره احمدی‌نژاد علاوه‌بر متحدان اروپایی، روسیه و چین را هم با خود داشتند؛ با‌وجوداین این‌بار فقط مثلث برمودای ترامپ و بن‌سلمان و نتانیاهو است که خواهان غرق‌کردن دولت‌های مستقل و ملی مانند ایران است. تنهایی ترامپ دلایل خود را دارد. در‌این‌باره نکات زیر درخور توجه است. 

۱- برجام اگر یک توافق بین‌المللی هم نباشد که هست، چراکه مصوبه شورای امنیت سازمان ملل است، حداقل یک تعهد بین‌المللی است؛ بنابراین شکستن یک توافق و تعهد بین‌المللی زیبنده قدرت‌های جهانی نیست و فقط این مهم از شخصیتی کاسب مثل ترامپ برمی‌آید که اخلاقیاتش ورد زبان جهانیان است. 
۲- برجام محصول چند سال مذاکره نفس‌گیر میان ایران و پنج به‌علاوه یک بود. مذاکراتی سخت که برخی اوقات به بن‌بست هم می‌رسید، ولی با اراده طرفین با انعطاف دو طرف با بازی برد-برد به فرجام رسید.

 اما ترامپ خواهان بازی برد-باخت است و این منطق موردپذیرش عقلای دیگر کشورها نیست. 
۳- دوره زورگویی قدرت‌های جهانی به پایان رسیده است، همان‌طورکه دیگر مدت‌ها از غرق‌شدن کشتی‌ها در مثلث برمودا خبری نیست و فقط اسمی مانده از آن است. 
مثلث برمودای ترامپ و نتانیاهو و بن‌سلمان هم با تدبیر نظام جمهوری اسلامی و عقلای جهان سیاست محکوم به فراموشی است. راهبرد عزت، حکمت و مصلحت نتیجه داده است.

ارسال دیدگاه شما

ساعت
روزنامه شرق
عنوان صفحه‌ها
تیتر خبرها پربازدید

شماره 3304

تاریخ ۱۳۹۷/۹/۱۰

کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

بازدید کننده گرامی، دسترسی به مطالب و صفحه‌های روزنامه از شنبه 13 مرداد با هدف حمایت از محیط زیست و کاهش نسخه کاغذی از حالت رایگان خارج شده و با شارژ حساب کاربری خود می‌توانید به خبرهای روزنامه دسترسی داشته باشد.
برای شارژ حساب کاربری باید قبلا در سایت شرق ثبت نام کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.