30 شماره آخر

  • شماره 3340 -
  • ۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه ورق بزنید دریافت همه صفحات
تبلیغات
نارون شرق شرق روزنامه شرق روزنامه شرق

اَبَر‌زنان در تاريخ ملي و مذهبي ما

فخرالسادات محتشمي‌پور*

در گذشته‌اي نه‌چندان دور اَبَر‌زنان در تاريخ ايران و اسلام در ذهن و روح زنان ايراني تأثيري ماندگار داشتند. زناني که در مقاطع مختلف تاريخ اسلام و ايران نقش‌آفريني کرده و نام و اعمال و آثارشان براي هميشه ثبت ‌شده بود. کتب آموزشي و تربيتي رسمي و غيررسمي هم پر بود از سرگذشت اين ابرزنان تا الگوي ايدئال را براي زنان و دختران ايراني مسلمان بنماياند. در تاريخ معاصر ايران حکومت‌گران به نسبت گرايش‌هاي ملي يا مذهبي خود اين الگوها را انتخاب و به جامعه مخاطب خود عرضه کرده‌اند؛ اما امروز نسل نوی زنان ايراني چندان تمايلي به الگوگزيني واحد براي زيست فردي و اجتماعي خود نشان نمي‌دهند و اگر هم تمايلي باشد، با توجه به تنوع‌خواهي، تکثرطلبي و دگرخواهي نسل جديد متکثر و فراتر از مرزهاي جغرافيايي و عقيدتي خواهد بود. اين به آن معنا نيست که دستگاه‌ها و نهادهاي رسمي و غيررسمي فرهنگي و نظام‌هاي آموزشي و تعليم‌و‌تربيت درباره معرفي الگوها احساس مسئوليت نکنند؛ بلکه تأکيدي است بر ضرورت فراخ‌انديشي و توجه به شرايط و مطالبات روز جامعه؛ به‌ويژه جامعه جوان ايران. اين مقدمه را به‌آن‌دلیل آوردم که يادآور شوم...

 به دليل عملکرد و شيوه ناصحيحي که نسل گذشته در معرفي برخي الگوها و نيز تحريف‌ها و کم و زيادگويي‌ها و افراط و تفريط‌ها موجب شده، برخي واقعيت‌هاي تاريخي نيز انکار شوند و شايد زمان بيشتر و تلاش مضاعف لازم باشد تا در فضايي آرام و بي‌طرف نسل نو با مطالعه و دريافت و معرفت خود به ذات عريان حقيقت دست يابد.
روز 22 دي برابر با پنجم جمادي‌الاول روز ولادت بزرگ‌بانويي است که نامش هماره در تاريخ اسلام درخشيده و درخشش اين نام که منبعث از ايثار و ازخودگذشتگي‌ها، دلاوري‌ها و شجاعت و جسارت مقابله با ظلم و حمايت از مظلوم است؛ تا امروز باقي است. 
هرچند اوج اين دلاوري و نام‌آوري بزرگ‌بانوي تاريخ اسلام با عاشوراي حسيني پيوند خورده و حماسه‌سرايي‌ها و قهرماني‌هايش از زمان رويارويي برادر و ياران و همراهانش در مقابله با لشکر تجاوزگر و خون‌خوار فرزند معاويه آغاز و پس از شهادت آنان در جريان اسارت خانواده آن بزرگوار پررنگ شد؛ اما هر صفحه از داستان زندگي او پيش از ازدواج و پس‌از‌آن براي زنان امروز ايران و عالم اسلام و حتي براي همه بشريت درس‌آموز است.
زادروز اين بانوي تاريخ‌ساز را در تقويم کشورمان روز پرستار نام نهاده‌اند. در‌حالي‌که اين نگاهي محدود و جزئي به شخصيت چندوجهي زينب سلام‌الله عليه است.
نام زينب در کنار نام دو برادر ارجمندش و دو سيد جوانان اهل بهشت بلندمرتبه ماند. دو برادرش حسن و حسين (ع) پس از پدر مرتبت امامت يافتند و دل و جان در پي راهبري مردمان زمان‌شان به طريقت درست نهادند و افسوس که با بي‌مهري همان مردمان دنيادوست هر دو به شهادت رسيدند و او نيز مانند جد و پدر و مادر بلندمرتبه و برادران گران‌قدرش پيشوا شد و پيشوا ماند تا آموزه‌هاي قرآني در لوح دل و جان مسلمانان تا آخرالزمان بماند که قلب آدمي فارغ از جنسيتش مي‌تواند مهبط وحي الهي باشد و زن و مرد فارغ از جنسيت‌شان مي‌توانند به مقام والاي انسانيت و مرتبه بلند تقوا دست يابند.  
اميد که زينبي بمانيم و زينبي بميريم.

ارسال دیدگاه شما

ساعت
روزنامه شرق
عنوان صفحه‌ها
تیتر خبرها پربازدید

شماره 3304

تاریخ ۱۳۹۷/۹/۱۰

کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

بازدید کننده گرامی، دسترسی به مطالب و صفحه‌های روزنامه از شنبه 13 مرداد با هدف حمایت از محیط زیست و کاهش نسخه کاغذی از حالت رایگان خارج شده و با شارژ حساب کاربری خود می‌توانید به خبرهای روزنامه دسترسی داشته باشد.
برای شارژ حساب کاربری باید قبلا در سایت شرق ثبت نام کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.